Vždyzelené rýchlorastúce stromy, vyberte si ten svoj

cyprus LZdroj foto: Depositphotos

Vždyzelené rýchlorastúce stromy dodajú zeleň do vašej záhrady počas celého roka. Ako si vybrať tú správnu drevinu? Poradíme vám. 

Hľadáte spôsob, ako rýchlo oživiť svoj dvor a zároveň mu poskytnúť celoročnú zeleň? Vždyzelené rýchlorastúce stromy sú perfektnou odpoveďou na túto otázku. Ponúkajú nielen stálu krásu a súkromie, ale sú aj praktickou voľbou pre tých, ktorí nechcú čakať roky, kým ich záhrada zazelená. V tomto článku vám predstavíme 10 rýchlo rastúcich vždyzelených stromov, ktoré prinesú do vášho prostredia oázu pokoja a prírodného úkrytu.

1. Cyprusovec leylandský

Tento populárny strom vyrastá v prvých desiatich rokoch až do výšky 12 metrov, ak sa teda nestrihá. Za rok dokáže narasť až 80 centimetrov, čo ho predurčuje na živé ploty alebo ako solitérnu výsadbu. Jeho široko zaoblený, pyramídový tvar a jemné ihličie so šedým nádychom dodávajú každej krajine eleganciu.

2. Borovica hladká

Táto borovica rastie do atraktívneho pyramídového tvaru a pokrútené ihličie má príjemnú svetlozelenú farbu. Borovica nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a vašej záhrade dodá majestátny vzhľad. Dorastá do výšky až 15 metrov.

Vždyzelené rýchlorastúce stromy, vyberte si ten svoj
Zdroj foto: Depositphotos

3. Tuja japonská

Rýchly rast a hustý úzky profil robia túto rastlinu ideálnou na vytváranie zástien a bariér. S hnedou, chlpatou kôrou a bohatými zelenými vetvičkami, ktoré v zime stmavnú, je to atraktívny prírastok do každej záhrady.

4. Borovica montereyská

Pestovaná pre svoj vysoký, rovný kmeň a úzky pyramídový tvar, borovica Monterey exceluje v suchých podmienkach a je obľúbená po celom svete.

5. Smrek obyčajný

Tento strom s horizontálnymi konármi a tuhým, tmavozeleným ihličím je ideálny pre oživenie záhrady a dekorácie. Smrek rastie rýchlo a môže do desiatich rokov narásť do výšky až 6 metrov.

6. Cyprus vždyzelený

S jeho vysokým, štíhlym tvarom dodáva tento cyprus eleganciu a výšku záhradám, Zaujme tiež tmavošedozeleným ihličím a okrúhlymi šiškami, čo ho robí vynikajúcim dekoratívnym prvkom. Výška v dospelosti je cca 6 metrov.

7. Cezmína obecná

Cezmína obecná je ideálna na živé ploty. Takisto rastie rýchlo a ponúka lesklé, tmavozelené listy a dekoratívne červené bobule, ktoré pridávajú farbu a oživenie zimnej krajine.

Ako zvýšiť klíčivosť semien, jednoduché tipy

8. Tuja riasnatá

Tuja riasnatá je charakteristická svojimi sýtozelenými úzkymi výhonmi pripomínajúcimi vlasy. Ide o veľmi zaujímavú drevinu, ktorá sa hodí k bazénu, jazierku a do črepníka na balkón či terasu, pretože okolo seba nevytvára odpad z ihličia.

9. Borovica thunbergová

Borovica thunbergová, známa tiež ako japonská čierna borovica, je pre svoj hrubý krútiaci sa kmeň a tmavozelené ihličie ideálna pre vytváranie unikátnych krajinných prvkov a bonsají, s výškou prispôsobivou pre mnohé záhradné nastavenia.

10. Myrta obyčajná

Ak chcete zaujímavý živý plot s bielymi kvetmi a kožovitými tmavozelenými listami, myrta obyčajná je vynikajúcou voľbou. Vytvoríte vďaka nej súkromie a tiež i príjemnú atmosféru. V dospelosti, keď sa nestrihá, môže narásť do výšky štyroch metrov.

Pri výbere stromu pre vašu záhradu je dôležité zvážiť rýchlosť rastu, konečnú veľkosť a klimatické podmienky vašej oblasti. Tieto vždyzelené stromy sú nielen rýchlo rastúce, ale aj nádherné po celý rok, poskytujú úkryt a potravu pre divokú zver a vtáky, a pridávajú estetickú hodnotu a súkromie do vašej záhrady.