Výsadba ovocných stromov, myslíte na toto?

Výsadba ovocných stromov, myslíte na toto? Zdroj foto: Depositphotos

Výsadba ovocných stromov je skvelý spôsob, ako obohatiť vašu záhradu. Prezradíme vám, ako na to.

Výsadba ovocných stromov sa mnohým záhradkárom oplatí najmä, ak majú radi sladké plody. Či už snívate o vlastnom sade plnom jabloní, čerešní, alebo hrušiek, dôležité je začať správne. Tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie a tipy, ako na to.

1. Plánovanie a výber miesta

Pred výsadbou je dôležité vybrať si správne miesto. Ovocné stromy potrebujú dostatok slnka, minimálne 6 až 8 hodín denne, a dobre odvodnenú pôdu. Zvážte aj budúcu veľkosť stromu – niektoré môžu dosiahnuť obrovské rozmery. Uistite sa, že strom má miesto, kde nebude v budúcnosti ohrozovať budovy, elektrické vedenie alebo iné stromy.

2. Výber správneho druhu stromu

Výber stromu závisí od vašej klimatickej zóny a typu pôdy. Nie všetky ovocné stromy budú prosperovať v každom prostredí. Konzultácie s miestnymi záhradníckymi centrami alebo poľnohospodárskymi poradcami vám môžu pomôcť pri výbere stromu, ktorý bude najlepšie rásť vo vašej oblasti.

Ako správne strihať kríky a stromy, postup krok za krokom

3. Príprava pôdy

Pred výsadbou treba pôdu pripraviť. Vyčistite oblasť od buriny a kameňov a pridajte kompost alebo zrelý hnoj, aby ste zlepšili živinový obsah pôdy. Ideálna hĺbka pre výsadbu ovocných stromov je asi 60 cm, aby mohli korene ľahko rásť.

4. Samotná výsadba

Najlepší čas na výsadbu ovocných stromov je na jar alebo na jeseň, keď je pôda vlhká a teploty sú mierne. Pri výsadbe sa uistite, že koreňový bal je dobre zavlažený. Vytvorte dostatočne veľkú jamu, aby sa korene vošli bez ohýbania. Po výsadbe dobre zalejte a pridajte mulč okolo kmeňa, aby ste pomohli udržať vlhkosť a zabránili rastu buriny.

5. Starostlivosť po výsadbe

Po výsadbe je dôležitá pravidelná starostlivosť, ktorá zahŕňa zavlažovanie, hnojenie, strihanie a ochranu pred škodcami a chorobami. Mladé stromy potrebujú dostatok vody, najmä počas suchých období. Hnojenie by sa malo robiť skoro na jar a strihanie v zimných mesiacoch, keď sú stromy v pokoji.

Výsadba ovocných stromov môže byť skvelým spôsobom, ako obohatiť vašu záhradu, poskytnúť útočisko pre vtáky a zároveň získavať čerstvé ovocie priamo z vlastnej záhrady. S trochou plánovania a starostlivosti môžete vytvoriť prosperujúci sad, ktorý bude rásť a prinášať plody ešte mnoho rokov. Nezabudnite, že trpezlivosť a pozornosť k detailom sú kľúčom k úspechu.