Prečo listy figovníka hnednú. Toto sú dôvody

Prečo listy figovníka hnednú. Toto sú dôvody Zdroj foto: Depositphotos

V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo listy figovníka hnednú.

Figovníky s husľovými listami sú obľúbenou izbovou rastlinou pre mnohých milovníkov zelene, a to najmä vďaka ich pôsobivým a dekoratívnym listom. Niekedy sa však môžu objaviť problémy s pestovaním, ako je napríklad hnednutie listov. Tu je šesť hlavných dôvodov, prečo listy figovníka hnednú.

1. Problémy so zalievaním: Podmáčanie a prelievanie

Jednou z najčastejších príčin hnednutia listov figovníka je nesprávne zalievanie – či už ide o podmáčanie alebo prelievanie. Tieto rastliny vyžadujú pravidelné, ale premyslené zalievanie. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, ale nie mokrú, a zabezpečiť dobrú drenáž, aby sa predišlo hnilobe koreňov. Zalievajte hlboko, ale nechajte pôdu medzi zalievaniami čiastočne vyschnúť.

Terapia rastlinami: Ako bylinky môžu poslúžiť ako liek

2. Nedostatok vlhkosti

Figovníky pochádzajú z teplých a vlhkých prostredí, preto je dôležité udržiavať okolo nich dostatočnú vlhkosť. Suchý vzduch môže spôsobiť hnednutie a krehnutie listov. Použitie zvlhčovača alebo umiestnenie rastliny do zásobníka s vodou a kamienkami môže pomôcť zvýšiť okolitú vlhkosť.

3. Spálenie listov

Priame slnečné svetlo môže spôsobiť spálenie listov, čo sa prejaví hnednutím a krehnutím oblastí vystavených slnku. Aj keď figovníky vyžadujú jasné, ale nepriame svetlo, je dôležité chrániť ich pred ostrým slnkom, napríklad umiestnením za priehľadný záves alebo rozptýlené svetlo.

4. Nedostatok svetla

Aj opačný prípad môže spôsobiť, že listy figovníka budú hnednúť a opadávať. Uistite sa, že vaša rastlina dostáva dostatok jasného, nepriameho svetla – ideálne niekoľko hodín denne. Fikusy citlivo reagujú aj na zmenu stanovišťa, nízke teploty či prievan.

5. Škodcovia a choroby

Aj keď sú figovníky relatívne odolné voči škodcom a chorobám, občas ich môžu postihnúť. Poškodenie listov môžu napríklad spôsobiť vošky a roztoče. Rastliny treba preto pravidelne kontrolovať.

6. Choroby

Bakteriálne a plesňové infekcie môžu tiež spôsobiť hnednutie listov. Tieto problémy sú často spojené s nadmernou vlhkosťou alebo zlou cirkuláciou vzduchu. Udržiavanie čistoty okolo rastliny a zabezpečenie dobrej ventilácie môže pomôcť predchádzať týmto chorobám.

Starostlivosť o figovník s husľovými listami môže byť výzvou, ale porozumenie potrebám vašej rastliny a prevencia bežných problémov môže zabezpečiť, že vaše figovníky ostanú zdravé a krásne.