Rovnaké choroby príbuzných rastlín, tieto rady pomôžu

Rovnaké choroby príbuzných rastlín, tieto rady pomôžu Zdroj foto: Depositphotos

Príbuzné rastliny mávajú rovnaké choroby, zvlášť v prípade čeľade kapustovitých. Čo na ne platí?

Príbuzné rastliny mávajú nielen podobné vlastnosti, ale tiež rovnaké choroby. Pre čeľaď kapustovitých to platí  stopercentne. Ide o závažnú chorobu nádorovitosť koreňov, ktorú spôsobuje mikroorganizmus Plasmodiophora brassicae.

Príznaky nádorovitosti koreňov

Táto choroba sa prejavuje nádormi na koreňoch, ktoré spozorujeme najmä počas letných mesiacov, a to predovšetkým na záhrevných pôdach. Zlou správou je, že choroba môže postihnúť každý druh kapustovitej zeleniny, dokonca ani okrasným odrodám a tiež burinám. Korene postupom času strácajú svoju funkciu, rastlina vädne, žltne a odumiera.

Čo pomáha proti nádorovitosti koreňov

Pôvodcu choroby sa len ťažko zbavíme. Tento mikroorganizmus vytvára totiž množstvo spor, ktoré sa dokážu prenášať aj prostredníctvom pôdy zachytenej na topánkach. A navyše pretrvávajú v pôde niekoľko rokov. Preto je dobré staviť na prevenciu. Na ochranu môže pomôcť dusíkaté vápno. Na záhone, kde sa choroba objavila, nemôžeme pestovať zeleninu z čeľade kapustovitých minimálne šesť rokov. Keďže nádorovitosť koreňov napáda aj burinu, z pozemku dôsledne odstraňujeme rastliny ako peniažtek, kapsičku pastiersku a iné príbuzné buriny. Choré rastliny nikdy nedávame na kompost.

Prečo nám hnednú a odumierajú tuje v záhrade?

Rady na prevenciu chorôb príbuzných rastlín

Rotácia plodín: Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako predchádzať chorobám príbuzných rastlín, je pravidelná rotácia plodín. To znamená, že meníme miesto, kde pestujeme rôzne rastliny každý rok. Ako bolo spomenuté vyššie, choroby majú tendenciu zotrvať v pôde, a tak rotácia plodín pomôže znížiť riziko.

Dôkladná starostlivosť o pôdu: Zdravá pôda je kľúčovým faktorom pri prevencii chorôb. Pravidelné hnojenie, udržiavanie správnej pH hodnoty a dodržiavanie vhodnej vlhkosti pôdy môžu pomôcť rastlinám odolávať chorobám.

Výber odolných odrôd: Pri výbere rastlín na náš pozemok preferujeme odolné odrody, ktoré sú menej náchylné na choroby. Informácie o odolnosti rôznych odrôd môžeme získať z rôznych špeciálnych záhradkárskych potrieb alebo sa poradiť s miestnymi odborníkmi.

Dodržiavanie správnych pestovateľských praktík: Základné pravidlá záhradníctva, ako je odstraňovanie chorých rastlín, udržiavanie rastlín vo vhodnej vzdialenosti od seba a pravidelná kontrola plodín na príznaky chorôb, sú nevyhnutné pre zachovanie zdravia pestovanej zeleniny a ovocia.

Používanie organických postrekov: Ak sa rozhodneme použiť postrek na ochranu rastlín pred chorobami, je lepšie voliť organické postreky, ktoré neobsahujú chemické látky, ktoré by mohli škodiť rastlinám a životnému prostrediu.