Ako a čím hnojiť ovocné stromy, tu sú cenné rady

Ako a čím hnojiť ovocné stromy, tu sú cenné rady Zdroj foto: Depositphotos

Chceli by ste mať tento rok lepšiu úrodu ovocia? Ak hľadáte možnosti, ako a čím hnojiť ovocné stromy pre lepšiu rodivosť, ste na správnom mieste. 

V záhrade sa často stretávame s rôznymi výzvami, ktoré môžu mať za následok poškodenie alebo dokonca úhyn našich rastlín. Jednou z najdôležitejších činností, ktoré môžu výrazne ovplyvniť zdravie a plodnosť ovocných stromov, je ich správne hnojenie. Ako a čím hnojiť ovocné stromy je kľúčová otázka, na ktorú je potrebné poznať správne odpovede. V tomto článku sa pokúsime poskytnúť cenné rady, ktoré vám pomôžu dosiahnuť bohatú úrodu a zdravé stromy.

Poznajte, čo stromy potrebujú

Hnojenie by malo byť cielené a prispôsobené aktuálnym potrebám ovocných stromov. Všeobecným pravidlom je, že počas miernej zimy, keď pôda nie je zamrznutá, je ideálny čas na aplikáciu priemyselných hnojív. V tomto období by sa mal dôraz klásť na fosforečné a draselné hnojivá, ktoré podporujú rast koreňov a zlepšujú odolnosť stromov proti chorobám.

Výber správneho hnojiva

Pre tých, ktorí uprednostňujú jednoduchšie riešenia, je vhodné siahnuť po kombinovaných hnojivách špeciálne určených pre ovocné stromy. Tieto hnojivá by mali obsahovať vyšší podiel fosforu a draslíka v porovnaní s dusíkom. Dusík je síce dôležitý pre rast zelenej hmoty, ale v prípade ovocných stromov je kľúčové zabezpečiť dostatočnú výživu pre korene a plody.

Zimná starostlivosť o ovocné stromy, takto prinesú ovocie

Organické alternatívy

Na podporu zdravia a plodnosti ovocných stromov sa osvedčilo prihnojenie organickým materiálom, ako je kompost alebo maštaľný hnoj. Táto forma hnojenia je vhodná každý tretí rok, a to ideálne koncom predchádzajúceho roka. Organické hnojivá pomáhajú zlepšiť štruktúru pôdy, zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vodu a poskytujú postupné uvoľňovanie živín.

Zmladzovanie stromov

Zdravie a výnos ovocných stromov môže výrazne ovplyvniť aj pravidelný zmladzovací rez, ktorý je vhodné vykonávať vo februári, ak to počasie dovolí. Cieľom je odstrániť prehustené konáre, čím sa zabezpečí lepšie prevzdušnenie koruny a dostatočný prístup slnečného svetla k plodom. Pri reze je dôležité odstrániť celé konáre a väčšie rany ošetriť, aby sme predišli vzniku chorôb.

Správne hnojenie a starostlivosť o ovocné stromy sú kľúčové pre zabezpečenie ich zdravia a bohatej úrody. Dodržiavaním vyššie uvedených rád a prispôsobením hnojenia potrebám vašich stromov môžete zvýšiť ich odolnosť a produktivitu. Pamätajte, že každý strom je jedinečný a vyžaduje si individuálny prístup. S trochou starostlivosti a pozornosti môžete dosiahnuť, že vaša záhrada bude každý rok o niečo bohatšia a vaše stromy zdravšie.