Práce v záhrade vo februári: Na toto nezabudnite

Práce v záhrade vo februári: Na toto nezabudnite Zdroj foto: Depositphotos

Každý správny záhradkár nezaháľa ani v zime. Aké práce v záhrade vo februári vás čakajú?

Samotný február možno nepovažujete za obdobie, kedy by ste sa mali venovať záhrade, ale práve teraz je ideálny čas na niektoré dôležité úlohy, ktoré vám pomôžu mať krásnu a zdravú záhradu po celý rok. Práce v záhrade vo februári môžu zvýšiť úrodnosť vášho pozemku a zabezpečiť, aby vaša záhrada prežila chladné zimné mesiace v najlepšom stave. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, na čo by ste vo februári v záhrade nemali zabudnúť.

Príprava pôdy

Aj keď je február stále chladný mesiac, je to ideálny čas na prípravu pôdy pre budúcu sezónu. Môžete začať tým, že odstránite burinu a odumreté rastliny z minulého roku. Potom môžete pôdu prekypriť (ak teda nie je zamrznutá a je mierna zima) a dodatočne obohatiť kompostom alebo hnojivom. Týmto spôsobom zabezpečíte, že pôda bude pripravená na siatie semien a sadeníc, keď príde jar.

Pergola či prístrešok ako neoceniteľná súčasť záhrady

Rez ovocných stromov a kríkov

Február je vhodný čas na rez ovocných stromov a kríkov. Odstránením starých, poškodených a nezdravých konárov môžete podporiť lepší rast a úrodu vašich drevín. Nezabudnite sterilizovať svoje nástroje, aby ste predišli šíreniu chorôb. Tento mesiac je vhodný i na rez viniča.

Príprava záhradných nástrojov

Je dôležité, aby vaše záhradné nástroje boli v dobrom stave a pripravené na sezónu. Teraz je čas na čistenie, brúsenie a olejovanie vašich nástrojov, ako sú kosa, sekačka na trávu, nožnice a podobne. Tým predídete problémom a zlepšíte efektivitu práce vo vašej záhrade.

Siatie semien

Ak máte v pláne pestovať určité plodiny zo semien, február môže byť dobrý čas na ich predsejbu. Niektoré plodiny sú na predpestovanie priesad vhodnejšie, iné menej. Skontrolujte miestne klimatické podmienky a odporúčania pre konkrétne druhy rastlín, ktoré chcete pestovať.

Starostlivosť o záhradný nábytok a doplnky

Ak máte záhradný nábytok alebo dekorácie, teraz je čas na ich údržbu a prípadné opravy. Zabezpečte, aby bol váš záhradný priestor pripravený na prvé teplé dni, kedy budete môcť tráviť čas vonku.

V závere nezabudnite, že práce v záhrade vo februári môžu byť pre vás aj príležitosťou na čerpanie čerstvého vzduchu a pohybu na čerstvom vzduchu po dlhej zimnej pauze. Dôležité je dodržiavať miestne klimatické podmienky a odporúčania pre vašu konkrétnu oblasť. Takže si vychutnajte túto príležitosť a pripravte svoju záhradu na úspešnú a krásnu sezónu.