Ako a kedy zbierať najčastejšie pestovanú zeleninu

ako a kedy zbiera zeleninu Zdroj foto: Pixabay

Ako a kedy zbierať najpopulárnejšie druhy zeleniny? Tento praktický manuál vám to prezradí.

Správny čas zberu vašej úrody je veľmi dôležitý. Najmä v tom prípade, ak zeleninu a ovocie chystáte na dlhodobé uskladnenie.

Mrkva

Kedy zbierať: Pokiaľ pestujete mrkvu na záhone, úrodu môžete zbierať približne za dva mesiace. Skontrolujte odporúčanie na vrecku z osiva alebo odhrňte trochu zeme, aby ste zistili, či vaše mrkvy dosiahli požadovaný obvod. V čiastočnom tieni dozrieva mrkva dlhšie.

Ako zbierať: Mrkvu zbierajte jemným ťahom zo zeme. Môžete ju nechať v zemi až do prvých mrazov, ale treba byť opatrný, aby vám v pôde nezamrzla.

Šalát

Kedy zbierať: Akonáhle listy dosiahnu požadovanú veľkosť, zvyčajne sú dlhé asi 10 cm. Listy hlávkového šalátu sú gurmánskou pochúťkou. Keď je horúco, nečakajte príliš dlho na to, aby ste si vybrali svoju šalátovú úrodu, pretože táto zelenina neznáša horko.

Ako zbierať: V prípade hlávkového šalátu si najskôr trhajte vonkajšie listy, aby ste sa dostali dovnútra.

Kel

Kedy zbierať: Kel je pripravený na zber, keď sú listy dostatočne veľké, zvyčajne 25 cm.

Ako zbierať: Najskôr odtrhnite vonkajšie listy. Rastlina bude naďalej rásť a produkovať jedlé listy. Väčšina odrôd kelu je odolná voči mrazom a môže prezimovať na záhone.

Ako nastielať? Tu je 12 vhodných druhov materiálu

Zemiaky

Kedy zbierať: Zvyčajne je čas zbierať zemiaky, keď vňať zožltne a odumrie. Skontrolujete to tak, že zem okolo zemiakov trochu odkopete.

Ako zbierať: Závisí to od toho, ako pestujete zemiaky. Ak zeleninu máte vo vyvýšenom záhone, zemiaky vykopte. Ak pestujete zemiaky vo vreckách alebo nádobách, neváhajte z nich vysypať zem. Môžete tiež skúsiť vytiahnuť celú rastlinu. Pri zbere zemiakov buďte vždy opatrní, aby ste ich nepoškodili. Takéto plody totiž prvé podliehajú skaze.

Ružičkový kel

Kedy zbierať: Keď ružičkový kel dosiahne požadovanú veľkosť – to je asi 2 a pol až 5 cm. Tejto zelenine chvíľu trvá, kým dozrie. Zber je zvyčajne na konci vegetačného obdobia.

Ako zbierať: Podľa potreby odtrhnite jednotlivé hlávky. Môžete zbierať celú rastlinu naraz, aby ste zabránili škodcom, ktorí môžu znehodnotiť vašu úrodu. Kel skladujte v chladničke až dva týždne.