Ako často kŕmiť šteniatko a dospelého psa

Ako často kŕmiť šteniatko a dospelého psa Zdroj foto: Depositphotos

Správna výživa je pre zdravie psa dôležitá. Ako často kŕmiť šteniatko či dospelého psa? Tu je niekoľko rád.

Aby sa domáce zviera harmonicky rozvíjalo a bolo zdravé, musíte dodržiavať režim kŕmenia. V tomto článku vám prezradíme, ako často kŕmiť šteniatko či dospelého psa. Existujú totiž isté rozdiely, ktoré závisia nielen od jeho veku, ale aj špeciálnych zdravotných potrieb.

Top 7 plemien psov s nezvyčajným vzhľadom

Ako často kŕmiť dospelého psa?

Množstvo krmiva a frekvencia kŕmenia závisí od veľkosti, hmotnosti a úrovne aktivity zvieraťa. Výrobcovia krmív berú tieto vlastnosti do úvahy, takže presné dávkovanie pre konkrétneho psa by ste si mali pozrieť na obale.

Po 7-8 mesiacoch môže byť zdravý pes stredného až veľkého plemena kŕmený dvakrát denne v rovnakých dávkach. Interval medzi kŕmeniami by mal byť 11-12 hodín. Jedlo sa zvyčajne podáva po prechádzke. Psy malých plemien sa kŕmia častejšie, pričom sa ich denná dávka rozdelí na niekoľko jedál – zvyčajne tri alebo štyrikrát.

Ak je pes vystavený zvýšenej fyzickej aktivite, môžete zvýšiť množstvo krmiva alebo prejsť na špeciálne krmivo pre aktívne plemená psov. Toto krmivo je bohaté na ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré podporujú energiu domáce zvieraťa po celý deň. Zmeny v stravovaní a zvýšenie dávky by sa však malo robiť len po konzultácii s veterinárnym lekárom.

Pri kŕmení psov platí jedno pravidlo: Ak pes nedojedol porciu jedla, táto porcia by sa mala pred ďalším jedlom odstrániť. Jedlo by nemalo ležať v miske celý deň.

Ako kŕmiť šteňa
Zdroj foto: Depositphotos

Ako často kŕmiť šteniatko?

Šteniatka je potrebné kŕmiť niekoľkokrát denne. Čím je domáce zviera mladšie, tým častejšie by malo jesť. Napríklad po 2-4 mesiacoch potrebujete 4-5 jedál denne, po 5-8 mesiacoch – trikrát denne.

Pre šteňatá boli vyvinuté špeciálne diéty, ktoré pomáhajú psovi v období aktívneho rastu. Sú kalorické, obsahujú zvýšené množstvo vitamínov, bohaté sú aj na vápnik a fosfor. Spôsob kŕmenia takýmto krmivom je uvedená aj na obale.

Ako často kŕmiť psa s nadváhou alebo podváhou?

Príčin odchýlky hmotnosti zvieraťa od normy je niekoľko: choroby, zvýšená fyzická aktivita alebo jej absencia, príliš výdatné alebo nedostatočné kŕmenie, nedávna operácia.

Ak si všimnete, že váš pes pribral alebo výrazne schudol, nemali by ste svojvoľne upravovať jedlo ani unáhlene meniť jeho životný štýl. Kontaktujte svojho veterinárneho lekára: vykoná všetky vyšetrenia, ak je to potrebné, predpíše liečbu a tiež špeciálnu stravu.

Pre obéznych psov je vhodné krmivo so zníženým obsahom sacharidov a tukov. Kŕmenie by malo byť v malých porciách. Pri takejto strave sa odporúča kŕmiť veľké plemená 2-3 krát denne, malé plemená – až štyrikrát.

Psovi, ktorý je podvyživený, prospeje vysokokalorické krmivo s atraktívnou vôňou. Takéto domáce zviera musíte kŕmiť častejšie, ale v malých porciách, aby ste nezaťažili jeho tráviaci systém.