Ako udržať šťastného a zdravého psa dlhé roky

Ako udržať šťastného a zdravého psa dlhé roky Zdroj foto: Depositphotos

Každý správny majiteľ domáceho zvieraťa chce pre svojho štvornohého priateľa to najlepšie. Tu sú naše tipy, ako udržať šťastného a zdravého psa dlhé roky.

Pes pri správnej starostlivosti nám môže byť verným spoločníkom dlhé roky. Niektoré plemená sa dožívajú až dvadsiatich rokov. Prinášame vám tipy, ako udržať šťastného a zdravého psa až do konca jeho života.

Sledujte výživu a hmotnosť psa

Správna výživa počas celého života je jednou z hlavných zásad pre udržanie zdravia a dlhovekosti domáceho maznáčika.

Vyberajte krmivo pre domáce zvieratá podľa veku a potrieb. Neprekrmujte ho. Pes by mal mať vyváženú stravu a obsahovať všetky potrebné makro a mikroživiny.

Ako chrániť vášho psa či mačku pred kliešťami

Pravidelne navštevujte veterinára a podstupujte plánované zákroky

Každoročné očkovanie a pravidelné ošetrenie proti parazitom môže ochrániť vášho domáceho maznáčika pred mnohými nebezpečnými chorobami. Nezanedbávajte ich.

Nezabudnite tiež, že vždy sa môžete dozvedieť viac o svojom miláčikovi. Preventívne prehliadky psov, rovnako ako u ľudí, dokážu pomôcť i zvieratám odhaliť včas niektoré hroziace zdravotné problémy.

Neustále ho učte nové veci

Tréning je pre vášho štvornohého priateľa mimoriadne dôležitý. Svojho psíka môžete naučiť novým kúskom alebo mu kúpiť špeciálne psie hračky. To pomôže udržať funkciu mozgu dlhšie a tiež udrží vášho domáceho maznáčika bdelého a zdravého.

Doprajte mu pravidelné prechádzky

Ak chováte psa v byte, prechádzky nie sú dôležité len pre udržanie čistoty v dome. Venčenie je pre zviera príležitosťou zabehať si, porozprávať sa s chlpatými kamarátmi a spoznať svet prostredníctvom vôní.

Každodenné prechádzky pomáhajú udržiavať vášho domáceho maznáčika vo forme a mozgovej činnosti. Navyše počas pobytu vonku psovi stúpa nálada, krv je nasýtená kyslíkom, čo má pozitívny vplyv na jeho zdravie.

Venujte mu svoj čas a lásku

Byť v blízkosti majiteľa a cítiť jeho lásku je pre psa to najdôležitejšie. Udržujte preto so svojím miláčikom vzťah, hrajte sa s ním, prechádzajte sa, trávte čas a doprajte mu potrebnú lásku a náklonnosť. Potom bude váš miláčik určite zdravý a šťastný!