TOP 10 najinteligentnejších plemien psov, č. I

TOP 10 najinteligentnejších plemien psov, č. I Border kólia, foto: Pixabay

Hľadáte štvornohého priateľa, ktorý sa ľahko učí a bude vám rozumieť? Predstavujeme vám TOP 10 najinteligentnejších plemien psov.  

Psov možno rozdeliť do šiestich kategórií podľa schopnosti učiť sa, od tých, ktorí dokonale absorbujú informácie až po tie plemená, ktoré to majú dosť ťažké. Predstavujeme vám TOP 10 najinteligentnejších psov, ktoré zvládnu výcvik najrýchlejšie.

Plemená psov, ktoré sú vhodné pre deti

Border kólia

Ide o pastierske plemeno obľúbené v Anglicku a Škótsku a je známe už od 16. storočia, hoci štandard tohto plemena bol opísaný až v roku 1915. Border kólia vyniká vo všetkých troch nasledujúcich oblastiach:

  • inštinktívna inteligencia (spojená s úlohami, pre ktoré bolo plemeno vyšľachtené);
  • adaptívna inteligencia (schopnosť „tvorivého“ riešenia problémov – akcie podľa situácie);
  • pracovná inteligencia (schopnosť učiť sa, pracovitosť).

Ide o veľmi ochranárskeho psa, ktorý musí mať na očiach všetkých členov domácnosti. Svoje územie prísne stráži a chráni (vrátane detí). Border kólia bola totiž vyšľachtená na ochranu stáda pre možnými predátormi. Tento vrodený inštinkt však môže mať aj odvrátenú stránku – pes môže byť nervózny, ak niekto chýba.

Border kólie sú veľmi aktívne, schopné pracovať mnoho hodín bez únavy, takže život medzi štyrmi stenami bytu nie je pre nich vhodný: s takým psom musíte absolvovať časté a dlhé prechádzky.

Pudel

Mnohí ľudia ich považujú iba za imidžových psov a neberú ich vážne. To je však chyba. Všimnite si, že v cirkusoch často vystupujú práve pudlíci. No nie je to len pre ich krásu. Faktom je, že pudlíky sa učia neuveriteľne rýchlo a so záujmom a láskou komunikujú s človekom.

Ide o poľovnícke plemeno pochádzajúce z francúzskych vodných psov, ktorí nosili zastrelené vtáctvo alebo inú zver. V poslednej dobe sa čoraz častejšie používajú aj v colníctve a v pátracích i záchranných tímoch: to všetko vďaka kombinácii vynikajúcej trénovateľnosti a fantastického čuchu.

TOP 10 najinteligentnejších plemien psov, č. I
Pudel, foto: Pixabay

Nemecký ovčiak

Osud tohto plemena obrátili naruby dve svetové vojny. Pôvodne boli vyšľachtené ako pastierske psi určené na stráženie dobytka, no po objavení neuveriteľných pátracích schopností nemeckých ovčiakov, ich začala využívať polícia a armáda.

Zlatý retriever

Poznáte legendárny príbeh vzniku plemena zlatého retrievera? Ak nie, tu je. Istý britský gentleman sa rozhodol z labradorského retrievera a mnohých iných plemien vyšľachtiť loveckého psa, ktorý by vynikol na pozadí čiernych rašelinísk. Preto jedným z jeho cieľov bola svetlá farba, no štvrté miesto v hodnotení inteligencie plemena tiež nie je zlé.

Retrieverova inteligencia sa využíva v mnohých oblastiach ako napríklad canisterapia, slepecké psy a podobne. A sú to aj skvelí herci. Vďaka svojej filmovej kvalite a vynikajúcim intelektuálnym schopnostiam ide o obľúbené plemeno režisérov.

Zlatý retriever je známy svojou miernosťou, inteligenciou a nie je vôbec agresívny.

Doberman

Ako sa nemeckému policajtovi menom Dobermann podarilo vytvoriť veľkú kópiu malého pinča, zostáva záhadou: chovateľ nezanechal žiadne záznamy. Po jeho smrti na konci 19. storočia bolo plemeno pomenované po ňom: doberman. Títo psi boli vyšľachtení, aby slúžili v polícii či armáde a dodnes pokračujú v zachraňovaní ľudí a pátraní po zločincoch.

Doberman sa ľahko naučí nereagovať na dráždivé podnety a vie dobre vychádzať s deťmi. Svoju agresivitu prejaví len v prípade skutočného nebezpečenstva členovi svojej rodiny, na ktorého je veľmi naviazaný.

Ďalšie plemená z desiatich najinteligentnejších psov vám prezradíme v nasledujúcej časti.