Ako chrániť vášho psa či mačku pred kliešťami

Ako chrániť vášho psa či mačku pred kliešťami Zdroj foto: Pixabay

Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Ako chrániť vášho psa či mačku pre týmto nepríjemným parazitom? Na výber je niekoľko možností.

Ako chrániť vášho psa či mačku pred kliešťami

Spreje pre mačky a psy proti kliešťom

Ide o jeden z najúčinnejších prostriedkov, aj keď má krátke trvanie: iba 7 dní. Sprej je vhodný pre obyvateľov mestských bytov, ktorí nerobia často prechádzky do prírody. Naneste na celé telo zvieraťa. Repelent začína pôsobiť ihneď po aplikácii.

Výhodou sprejov je, že sa dajú použiť aj na ošetrenie miesta, kde spí pes alebo mačka. Predídete tak riziku šírenia parazitov po dome, ak by si z prechádzky váš štvornohý maznáčik priniesol týchto nezvaných hostí domov.

V predaji sú spreje s vodoodpudivým účinkom. Po ošetrení je vaše domáce zviera chránené pred parazitmi aj po daždi: sprej nestratí svoje vlastnosti. Šampón ho však určite zmyje, takže po dobu užívania repelentu je lepšie zviera nekúpať.

Najčastejšie mýty a pravdy, ktoré sa týkajú života s mačkou

Šampón na kliešte

Šampón sa spravidla nepoužíva ako hlavný prostriedok boja proti kliešťom: hygienický výrobok si poradí s hmyzom, ktorý sa už usadil v srsti domáceho maznáčika, ale nebude mu dlho poskytovať ochranu. Preto po umytí zvieraťa špeciálnym šampónom odporúčame používať dlhodobé prípravky: obojok alebo sprej. Šampón sa najlepšie používa po návrate psa alebo mačky z prechádzky v prírode.

Takisto treba pamätať, že umývanie zvieraťa týmto šampónom viackrát ako raz týždenne, môže byť pre psa škodlivé. Najmä ak ide o šteniatko či gravidnú sučku.

Obojok proti kliešťom

Obojok je napustený účinnou látkou, ktorá postupne preniká pórmi obojku do kože zvieraťa. Vhodné používať, ak sme na prechádzke so zvieraťom v prírode. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

Pilulky proti kliešťom

Obľúbené pre jednoduché použitie. Zvieratá s radosťou jedia ochutené tablety. Látka preniká cez steny čreva do krvi zvieraťa a cez ňu ničí sajúci hmyz.

Tablety majú účinok v priemere jednu hodinu po aplikácii (zvyčajne od 30 minút do niekoľkých hodín). Ich trvanie sa pohybuje od 2 týždňov do 3 mesiacov. Hlavnou nevýhodou piluliek od niektorých výrobcov je kontraindikácia pre slabé, dojčiace a gravidné psy a mačky, ako aj pre šteňatá a mačiatka mladšie ako 8-14 týždňov.