Ako efektívne upratať kúpeľňu: 5 kľúčových tipov

Ako efektívne upratať kúpeľňu: 5 kľúčových tipov Zdroj foto: Depositphotos

Prezradíme vám jednoduché, ale účinné triky, ako efektívne upratať kúpeľňu.

Kúpeľňa je jednou z miestností v domácnosti, kde je čistota a hygiena veľmi potrebná. Vďaka pravidelnému a dôkladnému upratovaniu môže byť vaša kúpeľňa nielen esteticky príťažlivá, ale aj zdravé miesto pre vašu rodinu. Tu je niekoľko trikov, ako efektívne upratať kúpeľňu.

Boj proti vodnému kameňu v sprchovom kúte

Vodný kameň v sprchovom kúte môže byť veľkým problémom. Na jeho odstránenie sa oplatí použiť domáci roztok – zmes octu a vody v pomere 1:1. Tento roztok nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť 15-30 minút. Po uplynutí času povrch utrite handričkou z mikrovlákna alebo papierovou utierkou.

Tieto triky so sódou bikarbónou uľahčujú predvianočné upratovanie

Čistenie medzier medzi obkladačkami

Medzery medzi dlaždicami môžu časom zošednúť. Využite starú zubnú kefku a pastu z jedlej sódy a vody na ich čistenie. Túto pastu nechajte pôsobiť 15 minút a potom vyčistite.

Ako efektívne upratať kúpeľňu: 5 kľúčových tipov
Zdroj foto: Depositphotos

Predchádzanie a odstraňovanie plesní

Vlhkosť v kúpeľmi často vedie k tvorbe plesní. Pravidelné vetranie a udržiavanie teploty okolo 20 stupňov môže pomôcť zabrániť ich vzniku. Na odstránenie plesní použite ocot, ktorý nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť hodinu, potom opláchnite.

Pravidelné čistenie kúpeľne

Začnite čistenie od vrchu, postupne sa presúvajte do nižších častí kúpeľne. Dôkladne vyčistiť odtoky, dlaždice, obklady a sanitárne zariadenia. Potom prepláchnite sifóny a vyčistite umývadlo, vaňu alebo sprchu a nezabudnite na sprchovú hlavicu. Nakoniec sa ujmite vodovodných kohútikov a zrkadiel. Je dôležité, aby ste šetrili množstvom čistiacich prostriedkov. Ak upratujete pravidelne, veľké množstvo ani nie je potrebné. Po vyčistení ich dobre opláchnite alebo utrite vlhkou handričkou.

Starostlivosť o toaletu a povrchy

Toaleta by sa mala čistiť aspoň trikrát týždenne. Aplikujte WC čistič a nechajte ho pôsobiť aspoň 20 minút. Dajte si pozor, aby ste ho dostali do všetkých záhybov. Potom toaletu vydrhnite záchodovou kefou. Na ťažko prístupné miesta použite zubnú kefku. Ak nie ste fanúšikom chemických prostriedkov, opäť siahnite po octe a sóde bikarbóne. Zmiešajte a počkajte, kým zmes nezačne šumieť, to je dôkaz, že sa začína čistiaca reakcia. Nalejte ju do toalety a klasicky vyčistite. Toaleta bude po spláchnutí lesklejšia ako kedykoľvek predtým.