Ako nalepiť tapetu, jednoduché tipy pre kutila

Ako nalepiť tapetu, jednoduché tipy pre kutila Zdroj foto: Depositphotos

Chcete svoj domov vylepšiť? Prezradíme vám, ako nalepiť tapetu. Tieto jednoduché tipy určite oceníte.

Uprednostňujete farebnejšie alebo žiarivejšie vzory na stenách? Potom je tapeta vynikajúcou možnosťou, ktorá dokáže okamžite zmeniť vzhľad miestnosti. V tomto článku vám ukážeme, ako jednoducho a efektívne nalepiť tapetu pre krajší domov.

Domáce opravy, ktoré prenechajte profesionálom

Potrebné nástroje a materiály

Pre úspešnú inštaláciu tapety budete potrebovať:

Zvinovací meter
Špongia alebo handrička
Oceľové pravítko
Ceruzka
Plastový nástroj na vyhladenie
Úžitkový nôž
Rebrík
Lepiacu tapetu
Čistiaci roztok

Ako nalepiť tapetu, jednoduché tipy pre kutila
Zdroj foto: Depositphotos

Príprava steny

Predtým, ako začnete lepiť tapetu, je potrebné zabezpečiť, aby stena bola správne pripravená. Začnite odstránením krytov z akýchkoľvek elektrických zásuviek alebo spínačov svetla, aby bolo možné tapetu odrezať tak, aby sa zmestila okolo otvoru.

Keď sú všetky prekážky odstránené, použite jemný čistiaci roztok a špongiu alebo handričku na umytie povrchu stien, aby ste zabezpečili, že sa lepidlo na stenu lepšie prichytí. Pred pokračovaním nechajte steny úplne vyschnúť.

Vytvorte vodiacu čiaru

Jedným z najdôležitejších krokov pri inštalácii tapety je vytvorenie vodiacej čiary pre prvý pás. Podľa neho budete potom lepiť ostatné tapety. Môžete začať v rohu alebo v strede steny, ale najskôr sa uistite, že vodidlo je rovné. Pomocou oceľového pravítka odmerajte šírku tapety. Čiara by mala byť rovná a kolmá k podlahe a stropu.

Ako nalepiť tapetu, jednoduché tipy pre kutila
Zdroj foto: Depositphotos

Naneste prvý pás tapety

S vodiacou čiarou nakreslenou na stene ste pripravení aplikovať prvý pás tapety. Zmerajte výšku steny a pás tapety odrežte o niečo dlhšie, aby prekrýval soklovú dosku a okraj stropu.V prípade potreby použite rebrík a tiež vyhladzovací nástroj na vyrovnanie.

Zmerajte, odrežte a zarovnajte nasledujúce pásy

Po nalepení prvého pásu môžete pokračovať s ďalšími pásmy tapety. Zabezpečte, aby sa vzory správne zhodovali a prúžky mierne prekrývali. Ak tapeta visí cez zárubňu, rám okna, elektrickú zásuvku, vypínač alebo inú trvalú prekážku, jednoducho tapetu orežte tak, aby bola nanesená okolo prekážky. Opakujte tento spôsob aplikácie pre každý pás tapety, kým nebude dokončená celá miestnosť.

Hladká a orezaná tapeta

Po nainštalovaní všetkých pásov použite vyhladzovací nástroj na odstránenie prípadných vzduchových bublín. Následne orežte prebytočnú tapetu. Potom môžete kryty na vypínače znovu vrátiť na svoje miesto a hotovú tapetovú stenu pretrite mierne navlhčenou handričkou. Pozor však, aby nebola príliš mokrá, lebo by mohla tapety poškodiť.