Ako efektívne zalievať letnú záhradu

Ako efektívne zalievať letnú záhradu Zdroj foto: Unsplash

Slnko už začína páliť a rastliny majú zvýšené nároky na vlahu. Ak hľadáte spôsoby, ako efektívne zalievať letnú záhradu, ste na správnom mieste. Máme pre vás tipy, ktoré sa vám možno zídu.

Zalievanie tvorí veľkú časť prác každého záhradkára počas leta. Rastliny najmä v horúcom letnom počasí potrebujú viac vody. Ak hľadáte spôsoby, ako efektívne zalievať letnú záhradu, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.

Kvalitná hadica je dôležitá

Polievanie patrí medzi záhradnícke práce, ktoré sa dajú zefektívniť použitím správneho vybavenia. Pokiaľ je vaša záhrada rozsiahla a pestujete viac rastlín, budete potrebovať hadicu, ktorá bude vplývať v dobrom či zlom na spôsob zavlažovania. Ak kupujete štandardnú hadicu, pokúste sa kúpiť z kvalitnejšieho materiálu a s väčším priemerom. Vyhnete sa tak mnohým zlomom a prerušeniam prietoku vody. Je dobré investovať do trysky, ktorá vám poskytne niekoľko možností postreku, aby ste mohli s menšími rastlinami zaobchádzať šetrne a zamerať vodu naozaj tam, kam je treba. Ľahké hadice, ktoré sa dajú predĺžiť, sú skvelé, ak máte obmedzený priestor na manipuláciu a nechcete vláčiť ťažký navijak.

Nadmerné polievanie. Skutočne to najhoršie, čo môžete izbovým rastlinám spraviť?

Zalievajte v správny čas dňa

Ak je to možné, vyhnite sa zalievaniu počas najteplejšej časti dňa. Vtedy sa totiž veľa vody odparí veľmi rýchlo a rastliny ju nestihnú prijať. Ideálny čas na polievanie je skoro ráno – voda sa odparuje najmenej a rastliny sa lepšie vyrovnajú s teplom. Ak ráno nestihnete váš záhon poliať, ďalšou najlepšou možnosťou je podvečer – nenechávajte si zavlažovanie na príliš neskorý čas. Je dobré, keď rastliny pred príchodom noci stihnúť vyschnúť, aby ste sa vyhli problémom s plesňami a inými ochoreniami.

Zalievajte efektívne

Nestrácajte čas polievaním málo a často. To povzbudzuje burinu a môže tiež spôsobiť, že rastliny vytvárajú korene tesne pod povrchom, čo ich robí zraniteľnými. Namiesto toho zalievajte pôdu okolo rastlín naozaj dôkladne. Vytvorte okolo nich malé jazierka, aby sa voda mohla skutočne vsiaknuť. Zalievanie týmto spôsobom zavlaží rastliny na oveľa dlhšie, takže je potrebné polievať menej často. Okrem toho to ušetrí aj váš čas.