Ako zmeniť a skvalitniť vašu pôdu pre lepšiu úrodu

Ako zmeniť a skvalitniť vašu úrodu Zdroj foto: Pixabay

Každý z rôznych typov pôdy má odlišné vlastnosti, ktoré musíte pochopiť, aby ste zo svojej záhrady získali maximum. Ako zmeniť a skvalitniť vašu zem pre lepšiu úrodu?

Existuje šesť hlavných druhov pôdy: hlinitá, kamenistá, rašelinová, ílovitá, piesčitá a bahenná. Podrobnejšie o nich sme hovorili tu. Bez ohľadu na to, aký typ pôdy máte, je možné ju upraviť a doplniť tak, aby vyhovovala vašim potrebám. Ako zmeniť a skvalitniť vašu zem pre lepšiu úrodu?

Dobrým typom pre záhradu s nekvalitnou zemou sú napríklad vyvýšené záhony, kde si môžete upraviť pôdu podľa seba.

Ak nechcete vytvárať vyvýšené záhony, tu je niekoľko riešení pre vašu pôdu.

1. Upravte hladinu pH

Väčšina rastlín uprednostňuje neutrálnu pôdu, niektoré však obľubujú mierne kyslé alebo zásadité pôdy. Úpravy úrovní pomáhajú, aby bola pôda pohostinnejšia pre rastliny, ktoré chcete pestovať.

Čo robiť, aby pôda bola zásaditejšia?

Pridajte mleté ​​vápno.

Čo robiť, aby pôda bola kyslejšia?

Pridajte síran hlinitý alebo síru.

Druhy maštaľného hnoja plus jeho využitie v záhrade

2. Pridajte živiny

Niektoré pôdy, ako napríklad piesočnatá pôda, rýchlo strácajú živiny, takže je potrebné ich pridať viac. Organické látky, ako kompost a zhnitý hnoj, obohacujú pôdu a zároveň zlepšujú textúru. V prípade piesočnatej pôdy pridaním kompostu pôda dlhšie udrží vlhkosť.

Môžete tiež použiť organický mulčovací materiál, ako je napríklad posekaná tráva a rozdrvené listy. Organická nástielka sa časom rozpadne, a tým sa dostanú do pôdy živiny a zlepší sa štruktúra pôdy.

3. Zvýšte priepustnosť pôdy

Ak vaša pôda zadržiava príliš veľa vody, musíte zvýšiť jej priepustnosť. Niektorí záhradníci pridávajú do zeme kompost alebo piesok, aby tým zabezpečili lepší odtok vody. Miešanie druhov pôdy môže vytvoriť ideálnu zem pre pestované plodiny.

4. Zachovajte väčšiu vlhkosť

Čo v prípade, ak je naopak pôda príliš priepustná, ako je to napríklad pri piesočnatej pôde? Jedným zo spôsobov, ako udržať vodu, je použitie organického mulčovacieho materiálu okolo rastlín. Mulčovanie pomáha nielen zadržiavať vlhkosť, ale mení aj štruktúru pôdy. Môžete tiež pridať rašelinu alebo kompost.