Hnojenie dusíkom, áno alebo nie? Toto treba vedieť

hnojenie dusíkom, áno či nie Zdroj foto: Pixabay

Ak chceme mať v záhrade bohatú úrodu, musíme pestovaným rastlinám zabezpečiť dostatok výživy. Dôležité aj hnojenie dusíkom. Aj keď toto by sme mali o ňom vedieť. 

Dusík patrí medzi jeden z najdôležitejších prvkov. Niektoré plodiny majú naň zvýšené nároky ako iné, preto hnojenie dusíkom je pre ich optimálny rast potrebné. No na druhej strane treba byť opatrný. Nadbytok dusičnanov a dusitanov môže negatívne ovplyvniť naše zdravie. Pričom pri konzumácii niektorých typov zeleniny si musíme na to dať vo zvýšenej miere pozor. O ktoré rastliny ide? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

4 príznaky kučeravosti broskýň. Ako s ňou bojovať?

Zlatá stredná cesta

Ak pestovanej rastline chýba dusík, jej listy začnú žltnúť, vyschýnať a opadávajú. Aj bohaté hnojenie dusíkatými hnojivami však škodí – spôsobuje nadmerný rast vegetatívnych orgánov s riedkymi pletivami. Rastlina je tak náchylnejšia na hubové ochorenia, odďaľuje sa kvitnutie a tiež tvorba plodov, ktoré potom strácajú chuť a farbu. Nedajú sa tiež uskladniť, lebo rýchlo podliehajú skaze. A čo je najhoršie, najmä v mladých rastlinách sa hromadia dusičnany, ktoré sú pre nás nebezpečné.

Ako správne hnojiť dusíkom

Koľko dusíka vaša zem potrebuje, záleží od pôdneho rozboru. Všeobecne sa za najvhodnejšie obdobie použitia uvádzajú jarné mesiace. Treba ich zapracovať do pôdy ešte pred vysievaním a vysádzaním rastlín. Počas počiatočného rastu až do začiatku kvitnutia plodín sa použijú už len v prípade potreby.

V ktorej zelenine sa môže hromadiť najviac dusičnanov?

Najviac rizikové rastliny sú v tomto prípade šaláty, žerucha, špenát, cvikla, reďkev, skorý kaleráb, kel, skorá mrkva, skorá kapusta, petržlen vňaťový a mangold. Naopak, najmenej sa dusičnany hromadia v zelenej paprike, uhorkách, paradajkách, baklažáne, hrachu, vo fazuli či kukurici. Z toho vyplýva, že najväčšie riziko hromadenia dusičnanov sa skrýva v skorých a rýchlených rastlinách.

Vermikompostovanie: Ako využiť dážďovky v záhrade

Ako obmedziť hromadenie dusičnanov v zelenine

  • Prihnojujte len draselnými a fosforečnými hnojivami.
  • Menej hnojte organickými hnojivami.
  • Úrodu zbierajte v neskorých fázach dozrievania.
  • Ak už chcete hnojiť dusíkatými hnojivami, radšej hnojte s tými, ktoré pomaly pôsobia.