Druhy maštaľného hnoja plus jeho využitie v záhrade

druhy maštaľného hnoja Zdroj foto: Pixabay

Pre bohatú úrodu potrebuje naša záhrada dostatok správnych živín. Tie nám môže poskytnúť i hnoj. Spoznajte druhy maštaľného hnoja a jeho vhodné použitie pre zdravý rast pestovanej zeleniny a ovocia.

Jeseň je najvhodnejším obdobím na predprípravu našej záhrady na budúcoročnú úrodu. Mnohí záhradkári na zabezpečenie potrebných živín aplikujú na svoj pozemok hnoj. Každá pestovaná rastlina však má svoje špecifiká pre jeho použitie.

Druhy maštaľného hnoja a jeho použitia

Slepačí trus

Slepačí trus je veľmi dobré a kvalitné hnojivo. V porovnaní s ostatnými hnojmi obsahuje viac draslíka, dusíka alebo organických látok. Pozor však na vysoký obsah fosforu, ktorý môže hnojené rastliny spáliť. Treba ho preto kompostovať alebo použiť v prekvasenom stave. Vhodnou formou je napríklad pridať ho do zálievky v pomere desať dielov vody na jeden diel slepačieho trusu. Podobné vlastnosti má aj holubí trus.

Konský hnoj

Keďže ide o výhrevný hnoj, používa sa najčastejšie na predprípravu do skleníka alebo pareniska. Má vysoký podiel slamy, preto obsahuje menej minerálov. Dá sa mineralizovať pridaním močoviny. Konský hnoj je vhodnejší na ťažkú pôdu.

Kravský hnoj

Tento typ hnoja sa používa skôr na piesočnaté pôdy, no nič nepokazíte, keď sa bude aplikovať na všetky druhy zeme. Na použitie musí byť dobre vyzretý. Kravský hnoj obsahuje najviac vody. Používa sa na základné hnojenie alebo na poloteplé parenisko.

Ovčí hnoj

Rovnako ako konský hnoj, je výhrevný. Pre svoj nízky obsah dusíka je lepšie zmiešať ho s iným typom hnoja.

Prasací hnoj

Prasací hnoj obsahuje rovnako ako kravský hnoj veľa vody. Má v sebe tiež veľa draslíka. Tento druh hnoja je studený a pomaly sa rozkladá, používa sa skôr na piesočnaté pôdy. Pred použitím ho kompostujte.