Kompostovať môžete aj bez záhrady. Ako na to?

Kompostovať možno aj bez záhradky zdroj: pixabay.com

Stav životného prostredia je žalostný. Pomôcť môže každý z nás. Začnite napríklad kompostovať. To sa už dávno netýka len majiteľov záhrad. Kompostovať sa dá pohodlne aj v bytoch. Ako?

Začnite kompostovať: Zbavíte sa odpadu, získate cenné hnojivo

Šupky z mrkvy či zemiakov bežne končia v smetných košoch obyvateľov panelákov a mieria do komunálneho odpadu. Stav životného prostredia si žiada ekologickejšie a zodpovednejšie kroky. Napríklad také kompostovanie, ktoré sa už dávno netýka len záhradkárov, ale aj “bytovkárov”.

Výhod kompostovania je hneď niekoľko. Zbavíte sa efektívne zbytkov z kuchyne. Navyše získate cenný humus, ktorý iste ocenia kvety či rastliny vo vašich kvetináčoch. Obmedzovanie spotreby plastov, šetrenie vodou, triedenie odpadu. To všetko pomáha k zlepšeniu stavu životného prostredia. Rovnako ako kompostovanie.

 

4 záhradkárske tipy, ktoré vám ušetria peniaze

Pre bytovkárov riešenie vermikompostovanie

Žijete v panelákovom byte? Nezúfajte. Môžete skúsiť takzvané vermikompostovanie. Funguje na princípe práce kalifornských dážďoviek, vďaka ktorým sa organický odpad rozkladá. Nádoba sa skladá z niekoľkých poschodí a jamky na dážďovkami vytvorený “čaj”, ktorý perfektne vyživuje domáce rastliny.

Potrebné je zaistiť dážďovkám optimálnu teplotu okolo 20 stupňov Celzia. Vermikompostér si skvele poradí so zvyškami ovocia či zeleniny, no tiež napríklad aj s kávovou usadeninou, rozdrvenými vaječnými škrupinami, suchým pečivom, čajovými vrecúškami. Zvyšky mäsa či mliečnych výrobkov do nádoby nepatria, tiež ani tuky a kosti.

Kompostovanie pomôže vám, vašim rastlinám, vašej záhradke aj životnému prostrediu. Tak prečo ho neskúsiť? Hoci aj v bytovke.