Skladovanie semien, takto vám znovu vyklíčia

správne skladovanie semien Zdroj foto: Pixabay

O klíčivosti osiva rozhoduje aj správne skladovanie semien.

Sú nenápadné, zväčša drobné, a predsa sa v nich skrýva život. Malé semienka sú dôležité pre každého záhradkára. Práve oni sa totiž postarajú o budúcu úrodu. Správne skladovanie semien je podstatné a ovplyvňuje ich klíčivosť. Takto im zabezpečíte dlhšiu životnosť.

Pozor na vysokú teplotu

Životnosť semien a ich schopnosť vyklíčiť záleží od viacerých faktorov. Niektoré môžeme ovplyvniť, niektoré naopak nie (napríklad podmienky pri produkcii semien a ich vyzrievanie). Medzi podmienky, ktoré sa dajú ovplyvniť, patrí napríklad teplota a vlhkosť. Čím nižšia je totiž teplota a vlhkosť pri skladovaní osiva, tým dlhšia je jeho životnosť. Nenechávajte preto semená pri vysokej teplote, napríklad na radiátore alebo počas leta v skleníku, kde teplota často dosahuje až 50 °C. Dokonca aj osivo, ktoré kúpite v obchode, býva kvôli tomu chránené viacerými obalmi, aby sa zabránilo prieniku vlhkosti a vyššej teploty.

Správne skladovanie úrody: Takto vydrží dlhšie svieža

Schopnosť vyklíčiť záleží od odrody

Obdobie použiteľnosti semien závisí od druhu. Cukety, tekvice, uhorky a paradajky si klíčivosť uchovávajú desať i viac rokov. Petržlen, mrkva, šaláty a papriky tri až šesť rokov. Schopnosť vyklíčiť najrýchlejšie strácajú pór, pažítka alebo cibuľové semená. Vydržia dva až štyri roky.

Ako skladovať vlastné semená

Ak ste získali vlastné semená zo svojej úrody alebo vám zostali z minulého roka, uložte ich do suchej krabice a skladujte v miestnosti pri stabilnej teplote. Čím bude nižšia, tým lepšie. V prípade, že ich plánujete vysievať až o rok môžete osivo dokonca uložiť do chladničky. Pozor však, musí byť v dobre uzavretom vrecku, aby v chladničke nenavlhlo. napríklad dajte semená do väčšieho igelitového vrecka, ktoré dobre oblepte izolačnou lepiacou páskou.