Ako odstrániť burinu z chodníkov a príjazdových ciest

Ako odstrániť burinu z dláždených chodníkov a príjazdových ciest Zdroj foto: Depositphotos

Ak máte zámockú dlažbu či iný obklad okolo domu, určite poznáte problém s prerastajúcou trávou. Ako odstrániť burinu z dláždených chodníkov a príjazdových ciest? Nechajte si poradiť. 

Tráva a burina vyrastajúca zo špár na chodníkoch, príjazdových cestách a terasách je bežnou nepríjemnosťou. Niekedy sa zdá, že tieto nechcené rastliny rastú ešte lepšie v malých štrbinách chodníkov ako na trávniku a záhrade. Tiež sa čudujete, ako je to možné, keď rozpálený chodník či cesta netvoria práve najideálnejšie podmienky pre rast rastlín? Ale nielenže tieto húževnaté trávy a buriny prežijú, ale zdá sa, že dokonca prosperujú. My vám však poradíme, ako odstrániť burinu z dláždených chodníkov či príjazdových ciest.

Hojivá masť z aloe vera na pokožku spálenú slnkom

Kedy zabiť burinu na chodníku

Mnohí z nás už zistili, že pravidelné kosenie burinu z chodníka neodstráni. Korene zostávajú a tráva naďalej vyrastie. Rýchlo tiež spoznáte, že rôzne buriny majú svoje obľúbené ročné obdobia a taktiež treba na ne rôzne spôsoby likvidácie. Napríklad vlhká jar môže byť najvhodnejšia na ručné trhanie buriny, zatiaľ čo počas suchých mesiacov neskorého leta môžu byť lepšou stratégiou chemické herbicídy.

Ručné vytrhávanie

Osvedčená metóda je stále jednou z najlepších. Opatrným vytrhávaním buriny spôsobom, ktorý vytiahne celú rastlinu a najmä jej koreň, zabránite jej opätovnému vyklíčeniu. Pred ručným trhaním si treba pôdu zvlhčiť, aby sa ľahšie zo zeme uvoľnila. Dobrým nástrojom na uvoľnenie koreňov na burine je malý skrutkovač. Po odstránení rastliny vznikne malá škára, ktorú treba zaplniť (napríklad murárskym tmelom alebo maltou).

Ako odstrániť burinu z dláždených chodníkov a príjazdových ciest
Zdroj foto: Depositphotos

Vriaca voda

Hoci mnohé buriny majú radi trochu horúcejšie podmienky, žiadna však neznesie vriacu vodu. Predtým, ako sa rozhodnete použiť túto metódu, sa však uistite, že vriaca voda neobsahuje oleje alebo zvyšky mäsa z varenia. Burinu treba opatrne zaliať z nízkej výšky, aby ste sa neobarili a vriaca voda neminula svoj cieľ. Niektoré vytrvalejšie trávy budú vyžadovať opakovanie. Postačí dva-trikrát. Potom vyschnutú burinu ľahšie vytrhnete a medzeru zaplníte tmelom.

Roztok octu a soli

Zmiešajte 1 šálku soli (asi 230 gramov) a  4 litre bieleho octu vo veľkej plastovej nádobe. Roztok môžete spraviť ešte silnejším pridaním dvoch polievkových lyžíc prostriedku na umývanie riadu a jednej šálky citrónovej šťavy. Po zničení trávy postupujete rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch.