Ako založiť záhradu na balíkoch slamy

Ako založiť záhradu na balíkoch slamy Zdroj foto: Depositphotos

V súčasnosti tento spôsob pestovania je najnovším trendom. Chcete to vyskúšať aj vy? Poradíme vám, ako založiť záhradu na balíkoch slamy.

Ako založiť záhradu na balíkoch slamy

Záhrada z balíkov slamy využíva obyčajnú slamu ako hlavné pestovateľské médium. Slama, upravená malým množstvom črepníkovej zeminy, kompostu a hnojiva, sa postupne rozkladá a počas vegetačného obdobia poskytuje svoje vlastné živiny. Nečudo preto, že si získava čoraz väčšiu popularitu. Ak sa zvažujete založenie záhrady na balíkoch slamy, najskôr treba zvážiť výhody a nevýhody takejto metódy, o ktorých sme hovorili v tomto článku.

Ako pestovať stéviu, tu sú dobré tipy

Tipy na záhradu na balíkoch slamy

Používajte slamu, nie seno. Seno je vlastne usušená tráva, na ktorej sú stále pripevnené semená, a tieto semená sa po vyklíčení zmenia na burinu. Na druhej strane slama pozostáva zo zvyškov stoniek zŕn, ako je ovos a pšenica – po odstránení semien zberom. Slama je teda prakticky bez buriny, vďaka čomu je záhrada nenáročná na starostlivosť.

Záhradu založte v blízkosti vodného zdroja. Ak môžete, umiestnite svoju záhradu z balíkov slamy blízko zdroja vody. .

Balíky slamy solarizujte. Napriek tomu, že slama by nemala obsahovať žiadne semená, poistite sa solarizáciou, a to tak že balíky slamy zabalíte do čierneho igelitu na niekoľko týždňov predtým, ako budete chcieť do nich sadiť. Teplo zabije všetky zvyšné semená, ktoré by inak mohli vyklíčiť. Taktiež urýchľuje proces rozkladu slamy na živiny, ktoré môžu pestované rastliny využiť počas rastu. Pred výsadbou odstráňte igelit.
Zasaďte nízke rastliny. Kukurica, slnečnica, paradajky a iné vzpriamené rastliny môžu rásť príliš vysoko na to, aby sa dali podoprieť balíkmi slamy. A kolíky sa pri tejto metóde používajú horšie, pokiaľ ich nedokážete zaraziť cez balíky do zeme. Preto pestujte radšej nižšie odrody. 

Nájdite miesto na plnom slnku. Takmer všetky bylinky a zelenina uprednostňujú plné slnko – to znamená slnečné svetlo šesť až osem hodín denne alebo viac.

Vyhnite sa hromadeniu vody. Balíky slamy neumiestňujte na nízko položené miesta, kde sa hromadí voda. Príliš veľa stojacej vody môže spôsobiť hnilobu balíkov a dokonca môže rastliny utopiť.

Ako pripraviť balíky slamy

Slama sa pred výsadbou musí pripraviť. Príprava si vyžaduje týždeň až 12 dní. Balíky uložte na požadované miesto a naneste na ne veľkú vrstvu hnojiva s vysokým obsahom dusíka. Potom balík polejte. Každých pár dní pridajte ďalšie hnojivo, štedro ho rozsypte a potom balíky zakaždým namočte. Hnojivo s vysokým obsahom dusíka, aké sa používa na trávniky, je najlepšou variantou na použitie v tejto fáze úpravy.

Keď si všimnete, že sa slama začína rozkladať, pridajte vrstvu pôdy hrubú približne 10 centimetrov. Potom môžete zasadiť sadenice zeleniny, ktorú chcete pestovať.