Ako odstrániť zápach z podstielky pre mačky

Ako odstrániť zápach z podstielky pre mačky Zdroj foto: Depositphos

Komplikuje vám nepríjemná vôňa z mačacej toalety život? Vyskúšajte 4 spôsoby, ako odstrániť zápach z podstielky.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže mačacia toaleta neznesiteľne zapáchať. Napríklad to môže byť spôsobené tým, že si mačka vytyčuje hranice svojho majetku a zanecháva pachové stopy alebo si tiež hľadá partnera. Okrem toho však špecifickú vôňu často zhoršujú tieto faktory:

  • Nízka kvalita podstielky.
  • Zriedkavé alebo nedostatočné čistenie toalety.
  • Nevhodná strava mačky.
  • Choroby genitourinárneho systému.
Ako odstrániť zápach z podstielky pre mačky
Zdroj foto: Depositphotos

Ako odstrániť zápach z podstielky

Prvý spôsob – pravidelné čistenie

Toaletu treba pravidelne čistiť, avšak niekedy umývanie vodou nemusí stačiť. Toaletu dôkladne opláchnite čistiacimi prostriedkami pre domácnosť. Treba byť však opatrný. Nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru a amoniaku. Okrem toho by vôňa produktu nemala byť veľmi silná, pretože môže mačku vystrašiť.

Druhý spôsob – výmena podstielky

Pri nepríjemnom zápachu z podstielky skúste vymeniť stelivo za kvalitnejšie. Vďaka tomu sa bude dať toaleta aj ľahšie čistiť a umývať. Okrem toho si v obchodoch s domácimi zvieratami môžete zakúpiť odstraňovače zápachu – špeciálne čistiace prostriedky určené na odstránenie škvŕn a nepríjemných pachov.

Ako vybrať správnu toaletu a podstielku pre mačku

Tretí spôsob – kastrácia a sterilizácia

Sterilizácia a kastrácia môžu skutočne znížiť zápach z toalety pre mačky, ale iba ak sa operácia vykoná pred pubertou (vo veku 6-8 mesiacov). Je to však individuálne, preto sa pred týmito úkonmi treba poradiť s veterinárom.

Štvrtý spôsob – zmena stravy

Ak štipľavý zápach stále pretrváva, mali by ste sa poradiť so svojim veterinárom. Niekedy to môže byť príznakom problémov s močovým systémom alebo trávením. V takom prípade vám lekár môže odporučiť naučiť domáce zviera na inú stravu. Napríklad krmivo, ktoré obsahuje čakanku. Táto bylina sa používa pre podporu črevnej mikroflóry i optimálneho trávenia a pomáha tak znížiť nepríjemný zápach z mačacej toalety.