Ako pestovať a starať sa o broskyne: Praktický sprievodca

Ako pestovať a starať sa o broskyne: Praktický sprievodca Zdroj foto: Depositphotos

V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako pestovať a starať sa o broskyne. 

Broskyne sú lahodné ovocie, ktoré sa oplatí pestovať vo svojej záhrade. Sú známe svojou sladkou chuťou a šťavnatosťou. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať a starať sa o broskyne, čítajte ďalej. Tu je praktický sprievodca.

Výber správneho miesta

Broskyne potrebujú mať aspoň 6 až 8 hodín priameho slnečného svetla denne. Preto vyberte miesto vo vašej záhrade, kde bude dostatok slnečného žiarenia. Zároveň dbajte na to, aby miesto bolo dobre odvetrané a je tam dostupná dobrá priepustnosť pôdy. Zem by nemala byť tiež príliš zásaditá alebo kyslá. Prípadne môžete použiť kvalitný substrát pre broskyne.

Výsadba broskýň

Najlepší čas na výsadbu broskýň je skoro na jar, keď pôda už nie je zamrznutá. Vyberte si zdravé stromčeky, ktoré sú vo veku 1-2 roky. Pri vykopávaní jamy na výsadbu udržujte dostatočný rozostup medzi stromami (približne 4-6 metrov), aby mali dostatok priestoru pre svoj rast.

Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik, toto nezabudnúť

Zalievanie

Broskyne potrebujú občas poliať, najmä počas leta. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, ale nie príliš premočenú. Voda by sa mala dostať do koreňového systému stromu. Vhodný spôsob je používať závlahový systém.

Hnojenie

Pridávanie vhodného hnojiva je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o broskyňové stromy. Najvhodnejšie sú hnojivá bohaté na draslík, fosfor a dusík. Hnojte stromy na jar pred kvitnutím a potom opäť po odkvitnutí.

Prerezávanie

Broskyňa potrebuje i starostlivosť v podobe vhodného pravidelného rezu, ktorý podporí zdravý rast a dobrú úroduVykonávajte ho na jar pred začiatkom rastovej sezóny. Odstráňte suché, poškodené vetvy a taktiež konáre, ktoré sa krížia. Rezom treba udržiavať otvorenú korunu stromu. Tým umožníte priechod vzduchu a slnečného svetla, čo je dôležité pre správny vývoj ovocia.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Broskyne môžu byť náchylné na niektorých škodcov a choroby. Stromy pravidelne monitorujte a v prípade potreby použite vhodné prostriedky na kontrolu škodcov, ako sú napríklad insekticídy. Dodržiavajte dobrú hygienu v záhrade a odstraňujte všetky odpadnuté listy a ovocie, aby ste minimalizovali riziká chorôb.

Zimná starostlivosť

Broskyne potrebuje osobitnú starostlivosť počas zimných mesiacov. Príprava na zimu je dôležitá, aby ste minimalizovali poškodenie stromov mrazom. Pred prvým mrazom odstráňte všetky odumreté listy a ovocie z pôdy. Môžete tiež použiť mulč alebo chrániť koreňovú oblasť stromu proti extrémnym teplotám.