Toto sú ďalšie zbytočné chyby pri reze ovocných drevín, pre ktoré prichádzame o dobrú úrodu ovocia.
Časté vyholovanie konárov
Medzi zbytočné chyby pri reze ovocín patrí vyholovanie konárov stromu. O čo ide? Nastáva vtedy, keď zbytočne odrezávame rodivé drevo. Rodivosť sa potom presúva na okraj koruny. Aby sme sa tejto chybe vyhli, je potrebné ponechávať plodonosné konáriky prirodzene obrásť vnútro koruny. Myslime ale na to, aby koruna bola svetlá. Prebudené výhonky (vlky) v korune neskracujeme, ale ich preriedime, pričom ponecháme tie, ktoré rastú vhodným smerom. Ak budú dobre oslnené, prinavrátia do koruny rodivosť.
Odstránenie machov a lišajníkov z kôry kmeňov stromu
Mnohí záhradkári sa nazdávajú, že machy, riasy a lišajníky kradnú stromom energiu. Pravda však je, že v korune zadržiavajú vyššie množstvo vlhkosti, čo je nežiadúce. Riešením býva, ak lišajníky neoškrabeme, ale presvetlíme korunu, aby slnko a vzduch nepriali ich rastu. Ak sú stromy vysadené v tieni alebo na severnej strane, nepomôže nám ani presvetlenie koruny.
Stromu nerobíme žiadny rez
O tom, že citlivý a primeraný rez prospieva zdraviu a kráse ovocných drevín, naozaj netreba polemizovať. Stromy je dôležité rezať najmä po vysadení, a to v predjarnom období. Tak sa totiž podporí ich zakorenenie a silný rast. Pri starších stromoch sa staráme aj o podrast pod stromom, jeho okolie a o výživu pôdy. Nezabúdame pravidelne odstraňovať vyrodené, suché a poškodené konáre, upravujeme pravidelný tvar koruny a tiež sa ju snažíme presvetliť.
Používanie nesprávneho náradia na rez stromov
Pozor na použitie nekvalitného náradia či motorovej píli, a to ani v prípade veľmi hrubých konárov. Hojenie rezných rán je totiž ťažšie a zdĺhavejšie.
Ponechávanie mŕtvych pahýľov – vešiakov
Zle odrezané, neživé alebo odlomené konáre ponechané na drevine sú mnohokrát veľkou chybou, pretože môžu spôsobiť hnilobu stromu. Preto, ak je to možné, odrežme ich čo najlepšie na konárový krúžok, prípadne ešte začistime ostrým záhradníckym nožom – žabkou.