6 praktických spôsobov využitia dreva vo vašej záhrade

6 praktických spôsobov využitia dreva vo vašej záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Tento živý materiál je ideálny do vašej záhrady. Tu je 6 praktických spôsobov využitia dreva, ktoré vám vašu zelenú oázu spríjemnia. 

Drevo je živý materiál, dobre prijíma vlhkosť, po daždi vysychá, príjemne sa prehrieva a tiež sa dokáže prispôsobiť i mrazom. Tu je 6 praktických spôsobov využitia dreva, ktoré je možné vo vašej záhrade realizovať.

Dekorácie z dreva

Z dreva sa dajú urobiť pekné nádoby na kvety, ktoré vkusne ozdobia terasu, okenný parapet či balkón. Taktiež sa z tohto materiálu dá zhotoviť lemovanie rozhrania trávnika a záhonov, Na tento účel sa hodia napríklad drevené palisády. Nenahraditeľnou súčasťou je záhradný nábytok. Ozdobou môže byť tiež kmeň vyrúbaného starého stromu.

Deliace steny z dreva

Deliace steny slúžia buď ako optický predel domu a záhrady, alebo hospodárskeho zákutia. Tvoria ich plné steny či rôzne dekoratívne upravené drevené mreže a podobne. Deliaca stena môže chrániť tiež pred zvedavými pohľadmi susedov či pomôže vytvoriť intímne zákutia.

Treláže či pergoly

Záhradná pergola je veľmi príjemným miestom na posedenie s priateľmi či oddych v záhrade. Medzi najpoužívanejšie patrí rohový typ. Je totiž ideálny na umiestnenie do kúta. Vďaka tomu nezaberie príliš veľa miesta na pozemku a miesto pre posedenie bude chránené pred vetrom. Treláže sú konštrukčne najjednoduchším dreveným prvkom. Sú to ozdobné mreže, ktoré sa pripevňujú na pevné plochy a slúžia ako opora pre popínavé rastliny.

Drevené terasy

Drevo je čoraz populárnejšie aj čo sa týka terás a často nahrádza studené betónové podklady. Prírodný materiál dodáva stavbe zaujímavý vzhľad a vďaka svojej povahe je chôdza po ňom príjemná a pohodlná. Ako podlahovka sa využívajú nielen domáce dreviny, ale tiež exotické druhy, ktoré sú čoraz viac populárne.

Domčeky

Potrebujete uskladniť náradie, kosačky či iné veci, ktoré chcete mať po ruke a zároveň chránené pred dažďom? Na to ideálne poslúžia drevené záhradné domčeky. Domček môže byť prepojený s dielňou, ktorá sa hodí každému domácemu kutilovi.

Detské preliezky

Drevo je vhodný materiál na vytvorenie detských preliezok. Najmenším deťom vyhovujú tie najjednoduchšie, staršie poteší šmykľavka, preliezka, hojdačka a podobne. Do záhrady ich umiestňujte vždy tak, aby na ne bolo dobre vidieť z domu.