Okrasná záhrada v máji: Aby rozkvitla do krásy

Okrasná záhrada v máji: Aby rozkvitla do krásy Zdroj foto: Depositphotos

Aj okrasná záhrada v máji vyžaduje starostlivosť. Tu sú rady, na čo sa zamerať.

Máj je pre okrasné záhrady obdobím plným života a zmeny. Kým niektoré rastliny práve vrcholia svojim kvetom, iné sa pripravujú na nadchádzajúce teplé mesiace. Správna starostlivosť v tomto čase je kľúčom k dlhotrvajúcej kráse vašej záhrady.

Okrasná záhrada v máji, nezabudnite na odkvitajúce kríky

V máji začnú postupne odkvitať mnohé kríky. Zlatovka, drieň, sakura, či orgován ukazujú svoje posledné kvety, ktoré, ak sa neodstránia včas, môžu rastlinu zbytočne vysiľovať. Odstránenie odkvitnutých kvetov a semenníkov napomáha rastlinám zregenerovať sa a pripraviť na nasledujúci rastový cyklus. Pri orgováne je obzvlášť dôležité starostlivo ostrihať tvoriace sa semenníky, aby mohol krík zachovať svoju vitalitu.

Čo treba sadiť v máji: Tu je záhradnícky kalendár

Zabezpečenie vlhkosti pre rododendrony

Ak je jar suchá, rododendrony potrebujú zvýšenú pozornosť v podobe dostatočnej zálievky. Po odkvitnutí je tiež potrebné ihneď odstraňovať semenníky, čím sa podporí silnejšie a zdravšie kvitnutie v nasledujúcom roku.

Okrasná záhrada v máji: Aby rozkvitla do krásy
Kana indická môže ísť na záhon až po troch zamrznutých. Zdroj foto: Depositphotos

Výsadba letničiek a dvojročiek

Máj je ideálny čas na výsadbu väčšiny letničiek. Tie najchúlostivejšie druhy, ako sú begónie, kany či montbrécie, by mali byť zasadené až po období „troch ľadových mužov“, ktoré obvykle končí okolo 15. mája. Vo veľmi teplých oblastiach možno s výsadbou začať aj skôr. V tomto mesiaci sa tiež začína s výsevom dvojročiek, ako sú karafiáty, astry, fialky a nezábudky, ktoré sa pripravujú na jesennú výsadbu.

Príprava exotických rastlín na leto

Po troch ľadových mužoch je čas vyložiť exotické rastliny na terasy a balkóny. Tieto rastliny, pestované v kvetináčoch, by nikdy nemali byť umiestnené na priame slnko ihneď. Je dôležité ich postupne zvykať na slnečné a teplotné podmienky, preto ich najprv nechajte niekoľko dní v polotieni. Exotické rastliny v tomto období potrebujú bohatú zálievku a pravidelné hnojenie, aby sa mohli plne adaptovať na nové podmienky.

Správna starostlivosť o vašu okrasnú záhradu v máji zabezpečí, že bude krásne rozkvitať počas celého leta. Venujte pozornosť potrebám vašich rastlín, a uvidíte, ako vaša záhrada doslova ožije novým rastom a farbami.