Výsadba úzkeho pásu pri plote, tipy, ako na to

Výsadba úzkeho pásu pri plote, tipy, ako na to Zdroj foto: Depositphotos

Väčšinou ak máme príjazdovú cestu blízko plotu, vzniká nám trošku atypický priestor, kde sa hocičo nedá posadiť. S našimi tipmi môže byť výsadba úzkeho pásu celkom jednoduchá.

Výsadba úzkeho pásu pri plote

Dlhý úzky pás sa na viacerých pozemkoch objavuje pri príjazdovej ceste napríklad do garáže či pod prístrešok. Máme pre vás tipy, ako a čo v tomto priestore posadiť.

Vysaďte vysoké trávy

Ak chcete skrášliť úzky pás a zároveň zabrániť zvedavým pohľadom okoloidúcich na váš pozemok, môžete na tomto mieste vysadiť vysoké trávy. Vhodnou je napríklad kortadéria pampová, ktorá dosahuje výšku až dva metre a v lete ju zdobia nápadné veľké maslové súkvetia. Z nižších okrasných tráv to môže byť kavyľ chvostíkový.

Čo je prerezávanie a kedy strihať rastliny

Kvetinový farebný pás

Úzky pás pri plote je možné oživiť okrem tráv i kvitnúcimi trvalkami. Napríklad echinacea purpurová nielen skrášli váš pozemok, ale priláka tiež opeľovačov. Navyše ak neodstránite odkvitnuté kvety, dekoratívna bude aj počas zimných mesiacov. Vhodnou voľbou je tiež okrasný cesnak ‚Gladiator‘. Pre krajší efekt saďte po troch cibuliach do jedného hniezda. Cesnak dorastá do výšky 120 centimetrov. Vytrvalým kvitnutím úzky záhon skrášli aj šalvia hájna ‚Sensation Deep Rose‘, ktorá po reze kvitne opakovane až do neskorej jesene. Milujete vôňu levandule? Tak si na toto miesto pri plote vysaďte levanduľu. Napríklad levanduľa úzkolistá ‚Hidcote Blue‘ vám zakvitne viackrát počas sezóny, ak ju po odkvitnutí ostriháte. Pás môžete vyplniť tiež vždyzelenou kostravou sivou ‚Elijah Blue‘.

Popínavé rastliny pre veľmi úzky pás

V prípade veľmi úzkeho miesta pri plote môžete využiť nenáročné popínavky. Dobrým variantom je brečtan, popínavá hortenzia či pavinič. Pre milovníkov pestrofarebných kvetov je tu plamienok, ktorý možno dostať v rôznych odtieňoch.

Pekné a zároveň užitočné

Do úzkeho pásu je možné vysadiť stĺpovité ovocné stromy alebo si z ovocných druhov vytvoriť stenu. Musíte však pomocou správneho cieleného rezu vedieť zabezpečiť tvar dreviny, ktorá zaberie minimum miesta. Stromy dávajú tiež priestor doplnkovej výsadbe v podobe byliniek či trvaliek.