Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť

Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť Zdroj foto: Depositphotos

Ak chcete realizovať novú výsadbu, ubrať zeleniny v prospech trávnika na pozemku, potrebujete určitú postupnosť. Plánovanie krokov v záhrade netreba podceniť.

Je najvyšší čas premyslieť si, ako usporiadate svoj pozemok. Plánovanie krokov v záhrade je dôležité, aby ste mali prehlaď a predišli tak chaosu. Všetko totiž má svoju postupnosť.

Vysádzanie letničiek, prečo to robiť začiatkom roka

Premyslite si, čo od záhrady očakávate

Pri zakladaní záhrady treba brať do úvahy orientáciu pozemku, typ pôdy, svetelnosť, trvalosť či udržateľnosť záhrady a aj poveternostné podmienky. Takisto treba myslieť na štýl, funkčnosť a farebnosť. Pred výsadbou zvážte, na čom vám má váš pozemok slúžiť. Ak chcete miesto na oddych, o ktorý sa budete minimálne starať alebo máte dostatok času na veľkú funkčnú záhradu prinášajúco vám bohatú úrodu, mali by ste na to myslieť.

Funkčno-prevádzkové rozmiestnenie však musí zohľadniť veľkosť pozemku, ako aj vhodnosť rozmiestnenia jednotlivých prvkov a štruktúr. Podľa toho, ako na váš pozemok svieti slnko a podľa svetových strán umiestnite pevné časti, dekoračné prvky, zeleninové záhony a prípadné dreviny.

Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť
Zdroj foto: Depositphotos

Čo v záhrade nesmie chýbať

Na vašom pozemku by určite nemal chýbať prístup k vode (studňa alebo vodovod) a elektrina ( na zapojenie závlahy a osvetlenia).

Zeleň je základ na zútulnenie miesta a zároveň na zabezpečenie kvalitného životného prostredia. Listy zadržiavajú prach, tlmia hluk a okysličujú ovzdušie v záhrade.

Ak chcete mať zeleninovú záhradu, pri výbere vhodných rastlín zohľadnite i podmienky konkrétnych rastlín. V tienistej záhrade sa nebude dariť paradajkám a paprikám, ktoré potrebuje teplo a slnko. Rovnako ílovitá nepriepustná zem nebude prospievať koreňovej  zelenine a podobne.