Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť

Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť Zdroj foto: Depositphotos

Ak chcete realizovať novú výsadbu, ubrať zeleniny v prospech trávnika na pozemku, potrebujete určitú postupnosť. Plánovanie krokov v záhrade netreba podceniť.

Je najvyšší čas premyslieť si, ako usporiadate svoj pozemok. Plánovanie krokov v záhrade je dôležité, aby ste mali prehlaď a predišli tak chaosu. Všetko totiž má svoju postupnosť.

Kyslá pôda: Ako upraviť pH vašej zeme?

Premyslite si, čo od záhrady očakávate

Pri zakladaní záhrady treba brať do úvahy orientáciu pozemku, typ pôdy, svetelnosť, trvalosť či udržateľnosť záhrady a aj poveternostné podmienky. Takisto treba myslieť na štýl, funkčnosť a farebnosť. Pred výsadbou zvážte, na čom vám má váš pozemok slúžiť. Ak chcete miesto na oddych, o ktorý sa budete minimálne starať alebo máte dostatok času na veľkú funkčnú záhradu prinášajúco vám bohatú úrodu, mali by ste na to myslieť.

Funkčno-prevádzkové rozmiestnenie však musí zohľadniť veľkosť pozemku, ako aj vhodnosť rozmiestnenia jednotlivých prvkov a štruktúr. Podľa toho, ako na váš pozemok svieti slnko a podľa svetových strán umiestnite pevné časti, dekoračné prvky, zeleninové záhony a prípadné dreviny.

Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť
Zdroj foto: Depositphotos

Čo v záhrade nesmie chýbať

Na vašom pozemku by určite nemal chýbať prístup k vode (studňa alebo vodovod) a elektrina ( na zapojenie závlahy a osvetlenia).

Zeleň je základ na zútulnenie miesta a zároveň na zabezpečenie kvalitného životného prostredia. Listy zadržiavajú prach, tlmia hluk a okysličujú ovzdušie v záhrade.

Ak chcete mať zeleninovú záhradu, pri výbere vhodných rastlín zohľadnite i podmienky konkrétnych rastlín. V tienistej záhrade sa nebude dariť paradajkám a paprikám, ktoré potrebuje teplo a slnko. Rovnako ílovitá nepriepustná zem nebude prospievať koreňovej  zelenine a podobne.