V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako pestovať a starať sa o broskyne.
Broskyne sú lahodné ovocie, ktoré sa oplatí pestovať vo svojej záhrade. Sú známe svojou sladkou chuťou a šťavnatosťou. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať a starať sa o broskyne, čítajte ďalej. Tu je praktický sprievodca.
Broskyne potrebujú mať aspoň 6 až 8 hodín priameho slnečného svetla denne. Preto vyberte miesto vo vašej záhrade, kde bude dostatok slnečného žiarenia. Zároveň dbajte na to, aby miesto bolo dobre odvetrané a je tam dostupná dobrá priepustnosť pôdy. Zem by nemala byť tiež príliš zásaditá alebo kyslá. Prípadne môžete použiť kvalitný substrát pre broskyne.
Najlepší čas na výsadbu broskýň je skoro na jar, keď pôda už nie je zamrznutá. Vyberte si zdravé stromčeky, ktoré sú vo veku 1-2 roky. Pri vykopávaní jamy na výsadbu udržujte dostatočný rozostup medzi stromami (približne 4-6 metrov), aby mali dostatok priestoru pre svoj rast.
Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik, toto nezabudnúťBroskyne potrebujú občas poliať, najmä počas leta. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, ale nie príliš premočenú. Voda by sa mala dostať do koreňového systému stromu. Vhodný spôsob je používať závlahový systém.
Pridávanie vhodného hnojiva je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o broskyňové stromy. Najvhodnejšie sú hnojivá bohaté na draslík, fosfor a dusík. Hnojte stromy na jar pred kvitnutím a potom opäť po odkvitnutí.
Broskyňa potrebuje i starostlivosť v podobe vhodného pravidelného rezu, ktorý podporí zdravý rast a dobrú úrodu. Vykonávajte ho na jar pred začiatkom rastovej sezóny. Odstráňte suché, poškodené vetvy a taktiež konáre, ktoré sa krížia. Rezom treba udržiavať otvorenú korunu stromu. Tým umožníte priechod vzduchu a slnečného svetla, čo je dôležité pre správny vývoj ovocia.
Broskyne môžu byť náchylné na niektorých škodcov a choroby. Stromy pravidelne monitorujte a v prípade potreby použite vhodné prostriedky na kontrolu škodcov, ako sú napríklad insekticídy. Dodržiavajte dobrú hygienu v záhrade a odstraňujte všetky odpadnuté listy a ovocie, aby ste minimalizovali riziká chorôb.
Broskyne potrebuje osobitnú starostlivosť počas zimných mesiacov. Príprava na zimu je dôležitá, aby ste minimalizovali poškodenie stromov mrazom. Pred prvým mrazom odstráňte všetky odumreté listy a ovocie z pôdy. Môžete tiež použiť mulč alebo chrániť koreňovú oblasť stromu proti extrémnym teplotám.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…