Viete, ako pestovať bonsaj? Medzi celosvetovo najbežnejšie používané druhy stromov pre bonsaje patrí borovica.
Pri pestovaní bonsajov ide o starodávnu japonskú umeleckú formu pestovania zakrpatených stromov. Bonsaje sa pestujú v nádobách pomocou techník, ktoré majú napodobniť správny tvar a mierku stromov plnej veľkosti.
Ako pestovať bonsaj z borovice
Existuje viac druhov borovíc na pestovanie bonsajov, ktoré sú určené pre pokročilejších. Borovica je typ stromu, ktorý je možné pri pestovaní tvarovať, ale môže mať aj rozličnú veľkosť ako aj farbu. Borovicový bonsaj je jeden z najobtiažnejších druhov, pretože je potrebné s ním pracovať. Orezávať ho, upraviť a hlavne pochopiť, čo bonsaj potrebuje. Bonsaj je citlivý na podnebie, ktoré ho výrazne ovplyvňuje. Borovice rastú prudko na vrchu a na vonkajšej strane stromu. Pri pestovaní bonsaju je potrebné využívať drôtovanie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou pri formovaní borovicovej miniatúry. Konáre treba pomocou drôtovania ohýbať do správneho uhla, aby sa premiestnili do tvaru, ktorý požadujeme. Bonsaj je nutné orezávať od útleho veku, aby sa vytvorila silná vetvová štruktúra, ktorá sa nedá docieliť už v staršom veku.
Druhy najčastejšie využívaných borovíc pre bonsaj
Japonská biela borovica (pinus parviflora)
Borovica lesná (pinus sylvestris)
Borovica horská (pinus mugo)
Japonská čierna borovica (pinus thunbergii)
Teplota a voda
Borovice milujú vlhkosť, ale nie močiare. Zabezpečte bonsajom vlhkosť ale dávajte pozor, aby ste ich neprelievali. Zalievajte, ak sú dva centimetre pôdy od vrchu suché. Otestovať pôdu môžete aj palcami. Bonsaje borovíc sú vhodné na pestovanie vonku po celý rok. Nie sú vhodné do interiérov, aj keď nám to inštinkt môže radiť potom, ako zbadáme ich veľkosť. Keďže pre bonsaj je typická borovica, umiestnite ju vo vlhkom prostredí a chráňte ju iba pred tuhými mrazmi a veľmi nízkymi teplotami.
Každá zdravá borovica si vyžaduje pravidelné hnojenie, ktoré je prospešné ako pre rast bonsaja, tak aj pre vzhľad.