Záhrada

Ako pestovať čarovnú mesačnicu ročnú

Máte aj vy na záhrade túto zaujímavú rastlinu, ktorá vyzerá ako z inej planéty? Ak nie, prezradíme vám, ako pestovať čarovnú mesačnicu ročnú aj na svojom záhone.

Mesačnica ročná svojim tvarom pripomína strieborné dukáty či malé mesiace. Tieto zvláštne útvary sú vlastne struky tejto rastliny, ktoré sa na nej vytvoria po odkvitnutí. Lunaria annua ( botanický názov mesačnice) pôvodom z Európy i Ázie, je v skutočnosti súčasťou čeľade Brassicaceae. To znamená, že táto rastlina je príbuzná brokolici alebo ružičkového kelu. Zatiaľ čo jej botanický názov naznačuje, že ide o jednoročný kvet, mesačnica je skôr dvojročnou rastlinou.

Ako pestovať čarovnú mesačnicu ročnú

Mesačnice majú dlhý koreň a zle sa presádzajú, takže sa takmer vždy pestujú zo semien. Semená zasejte vonku na jar hneď, ako môžete obrábať pôdu, zľahka ich zasypte zeminou a zalejte vodou. Tieto jedinečné dvojročné rastliny sa nepestujú pre ich listy, ale pre kvety, ktoré prichádzajú na jar ich druhého roku, a ešte viac pre to, čo ich kvety produkujú: struky semien, ktoré sa podobajú na „strieborné dukáty“. Lístie v prvom roku pozostáva zo základnej ružice listov a kvety, ktoré sa nakoniec objavia na jar druhého roku, sú zvyčajne fialové.

Semenné struky, ktoré nasledujú po kvetoch, bývajú najskôr zelené, neskôr sa zbavujú semien a vysušia sa. Úplne vysušený struk semien, ktorý zostane (čo je v skutočnosti len priehľadná membrána), má sivobielu farbu s leskom, vďaka ktorému sa leskne ako minca. Tieto „strieborné dukáty“ sú na dotyk papierové a zväčša nemajú pravidelný okrúhly tvar, ale skôr podlhovastý, s krátkym, ihličkovitým výstupkom, ktorý visí zospodu každého semena.

Najlepšie rastliny na vašu terasu, ktoré sú krásne

Lusky možno použiť do sušených kvetinových aranžmánov, vencov a pod. V skutočnosti nemusíte byť zbehlí v kvetinovom dizajne, aby ste ich mohli použiť – stačí vložiť niekoľko sušených zväzkov do vázy a získate tak jedinečnú dekoráciu alebo ich zavesiť na háčik nad oknom, aby cez ne presvitalo slnko.

Požiadavky na svetlo

Tejto rastline sa dobre darí na miestach plného slnka, ale aj čiastočného tieňa. V teplejšom letnom počasí ocení trošku tieňa. Inak by mesačnica mala mať aspoň osem hodín slnečného svetla denne, aby mala silné korene a nakoniec vykvitla.

Požiadavky na pôdu

Mesačnice uprednostňujú zmes pôdy, ktorá je dobre odvodnená a humózna – mala by zostať rovnomerne vlhká bez toho, aby bola premočená.

Požiadavky na zavlažovanie

Počas vegetačného obdobia udržujte pôdu, v ktorej sa vaša lunaria nachádza, neustále vlhkú. Závisí aj od prostredia, v ktorej rastlina rastie.

Požiadavky na živiny

Mesačnicu stačí raz ročne prihnojiť organickým hnojivom. Podporíte tak dostatočné kvitnutie.

Nely 3010

Recent Posts

Pestovanie rastlín pri demencii, aký má skutočný vplyv na zdravie?

Pestovanie rastlín pri demencii sa javí ako účinná forma terapie a na ľudské zdravie má…

37 minút ago

Ficus ginseng: Ideálna izbová rastlina pre začiatočníkov

Očarujúci Ficus Ginseng – Ideálny bonsai pre začiatočníkov. Ak neveríte, presvedčte sa na vlastnej koži.…

23 hodín ago

Sladké zemiaky zo záhrady: Ako sa darí pestovaniu batátov aj na Slovensku

Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí…

2 dni ago

Ekologické hnojivá, prečo sú budúcnosťou záhradkárstva?

V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…

3 dni ago

Ako sa starať o zamiokulkas: Kompletný sprievodca

Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…

4 dni ago

Červivé čerešne, zakročte včas pre účinnú prevenciu

Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…

5 dní ago