Ako pestovať hroznový hyacint Muscari

Ako pestovať hroznový hyacint Muscari Zdroj foto: Depositphotos

Kvitnú skoro na jar a patria medzi krásky, ktoré oživia našu záhradku. Ako pestovať hroznový hyacint Muscari? Tu je niekoľko tipov. 

Hroznové hyacinty pochádzajúce z Európy a Ázie a sú to naozaj vďačné kvety, ktoré dokážu rozžiariť skorú jarnú kvetinovú záhradu celé roky s minimálnou alebo žiadnou starostlivosťou. Najlepšie je vysádzať ich na jeseň. Hroznové hyacinty rastú pomaly a kvitnú celý apríl až máj. Žiarivo modré kvety vydržia asi tri týždne. Dajú sa zohnať aj biele a ružové odrody hyacintov.

Pekná skalka a jazierko? Na tieto jarné práce nezabudnite

Ako pestovať hroznový hyacint

Hroznové hyacinty sú síce drobné, ale to, čo im chýba na veľkosti, vynahrádzajú krásou a svojou nenáročnosťou. Môžete ich zasadiť na jeseň a zabudnúť na ne celé mesiace, kým sa nevynoria zo zeme a oživia inak prázdnu skorú jarnú záhradku.

Keď hroznové hyacinty dokvitnú, vytvoria kruhové zelené struky, ktoré môžu vydržať až do leta. Po odkvitnutí tieto struky odstránime, aby rastlina mohla nasmerovať svoju energiu v nasledujúcom roku do kvetov. Keď začnú žltnúť aj listy, môžeme ostrihať aj tie. No ak ich ponecháme bez strihania a listy podobné tráve odstránime až keď rastlina vyženie nové, nič sa nestane. Pomáhajú totiž vyživiť zvyšok hyacintu. 

Požiadavky na svetlo

Hroznovému hyacintu sa najlepšie darí na plnom slnku. No znáša aj polotieň. Treba však myslieť na to, že napríklad miesta pod listnatými stromami sú v období kvitnutia hyacintu ideálnym miestom, pretože dreviny nemajú listy, zatiaľ čo počas leta vytvárajú polotieň až tieň.

Požiadavky na pôdu

Hroznový hyacint je nenáročný. Jediné čo vyžaduje, je dobre odvodnená pôda. Tieto rastliny majú najradšej piesočnatú pôdu, ale darí sa im takmer vo všetkých, okrem tých najmokrejších druhov zeme. Hroznový hyacint nie je vôbec náročný na pH pôdy.

Požiadavky na vlahu

Tieto kvety treba polievať najmä počas kvitnutia, teda skoro na jar. Neskôr počas roka vždy pred ďalším polievaním nechajte pôdu dobre vyschnúť. Pomáha to predchádzať problémom s hnilobou cibúľ počas mesiacov, keď nekvitnú.