Kvetinová záhrada v tieni: Tieto kvety v nej zažiaria

Kvetinová záhrada v tieni: Tieto kvety v nej zažiaria Liriopa, zdroj foto: Depositphotos

Chcete oživiť severnú stenu vášho pozemku? Kvetinová záhrada v tieni je možná, ak do nej vysadíte tie správne rastliny.

Kvetinová záhrada v tieni – takto oživíte severnú stenu

Zatiaľ čo priestory pozdĺž stien orientovaných na východ a na západ dostávajú aspoň niekoľko hodín ranného alebo popoludňajšieho slnka, oblasť pozdĺž stien orientovaných na sever nemá takmer žiadne priame slnečné svetlo. To znamená, že si musíte vybrať rastliny, ktoré buď uprednostňujú tieň, alebo ho aspoň tolerujú. Okrem toho sú tieto priestory často dosť suché, čo ešte viac obmedzuje váš výber. Našťastie existuje niekoľko rastlín, ktorým takéto podmienky neprekážajú, ba naopak. Tu sú niektoré príklady.

Rakovina prsníka a záhradka, vedeli ste toto?

Liriopa

Záhradné priestory pozdĺž severne orientovaných stien sú často suché a tienisté. Tieto oblasti môžu byť stále suché, pretože odkvapy zachytávajú prípadnú vlhkosť. Ideálne rastliny pre tieto oblasti sú preto tie, o ktorých je známe, že sa im dobre darí v suchom tieni. Liriopa je presne takou rastlinou. Ide o trávnatú trvalku, ktorá dorastá do výšky 20 až 45 centimetrov. Jej malé kvety sa objavujú medzi listami v auguste až septembri.

Liriopa toleruje tienisté podmienky, aj keď sa jej darí lepšie, ak má viac slnečného svetla. Na začiatku jari by sa mala pokosiť, aby sa stimuloval nový rast rastliny.

Kvetinová záhrada v tieni: Tieto kvety v nej zažiaria
Zbehovec plazivý, zdroj foto: Depositphotos

Zbehovec plazivý

Táto pôdopokryvná trvalka kvitne lepšie za slnečných podmienok, ale bude sa jej dariť aj v tienistej záhrade. Narastie do výšky 15 až 20 centimetrov a vytvára hustý koberec. Modré kvety sa objavujú v máji a júni. Táto rastlina však vie skrášliť tmavý kút aj svojimi lesklými tmavozelenými alebo bronzovými listami.

Kvetinová záhrada v tieni: Tieto kvety v nej zažiaria
Hortenzia popínavá, zdroj foto: Depositphotos

Hortenzia popínavá

Na pokrytie severnej steny na vašom pozemku je ideálna aj hortenzia popínavá. Táto drevitá popínavá liana, ktorá pekne kvitne aj v tienistých oblastiach, sa tiahne až do dĺžky 100 metrov. Kvety sa objavujú od mája do júna. Hortenzii popínavej treba však zabezpečiť pevnú konštrukciu, lebo slabší plot by ju nemusel udržať.