Najlepšie rastliny, ktoré rastú v úplnom tieni

Najlepšie rastliny, ktoré rastú v úplnom tieni Srdcovka drobnokvetá, zdroj foto: Depositphotos

Máte tienistú časť záhrady, v ktorej by ste napriek tomu chceli niečo zasadiť? Toto sú najlepšie rastliny, ktorým sa bude dariť rásť aj pri nedostatočnom slnečnom svetle.

Hľadanie rastlín, ktoré rastú v úplnom tieni, je práca plná výziev. Najskôr si však treba ujasniť, čo vlastne predstavuje pojem úplný tieň. Určite to neznamená miesto, kde nie je žiadne slnko. Na záhradnícke účely je to časť záhrady, ktorá je na priamom slnku denne menej ako tri hodiny a zvyšok dňa je vystavená filtrovanému slnku. Spomínané hodiny priameho slnka sa prednostne vyskytujú v chladnejších ranných hodinách s filtrovanou ochranou pred intenzívnym slnkom v neskorých popoludňajších hodinách.

Treba rozlišovať aj medzi pojmami prežívať a prosperovať. Mnoho rastlín môže prežiť v úplnom tieni, ale to nestačí na účely väčšiny záhradkárov. Okrasné záhrady sú určené na skrášlenie pozemku a kvetina, ktorá má slabú výkonnosť (napríklad tým, že nekvitne tak, ako by mala), nepomáha záhrade splniť tento cieľ. Rastlina, ktorá iba prežíva, zaberá miesto rastline, ktorá by na takomto mieste prosperovala. Najlepšie rastliny, ktoré zasadiť do úplného tieňa, preto nemôžu len prežiť v podmienkach slabého osvetlenia, ale skôr v nich prosperovať.

Jarné kvety, ktoré milujú alkohol. Máte ich doma?

Najlepšie trvalky do tieňa

Vaše tienisté miesto pozemku môžete oživiť viacerými trvalkami. Niektoré z nich skrášlia tieň dokonca i peknými kvetmi. Tu sú príklady najvhodnejších trvaliek na výsadbu tienistej časti záhona:

Srdcovka nádherná, srdcovka drobnokvetá, saracénia purpurová, čemerica východná, jazyčník, pľúcnik, tricyrtis, brunera veľkolistá

Najlepšie letničky do tieňa

Kvety, ktoré poskytujú vaše trvalky, doplňte dobre umiestnenými, kvitnúcimi jednoročnými rastlinami. Treba mať však na pamäti, že mnohé z rastlín, ktoré sa pestujú u nás, sú v skutočnosti v teplých oblastiach (z ktorých pochádzajú) trvalkami. Konkrétne to znamená, že tieto rastliny sú príliš citlivé na to, aby prežili naše zimy. Nie je to preto, že to je ich životným cyklom.

Tu sú príklady niektorých z nich:

Netýkavka, begónia vosková, plektrant ťahavý, fuksia

Najlepšie rastliny, ktoré rastú v úplnom tieni
Begónia vosková, zdroj foto: Depositphotos

Najlepšie kríky do tienistej záhrady

Pri plánovaní tienistej záhradky netreba zabúdať ani na kríky, ktoré dokážu oživiť i tienistý kút vášho pozemku. Väčšina z nich sú zelené počas celého roka.

Cezmína japonská, jedľovec kanadský, tis obyčajný