Ako schudnúť? Takto spáli vaše kalórie záhrada

Ako schudnúť? Takto spáli vaše kalórie záhrada Zdroj foto: Depositphotos

Práce v záhradke pomáhajú mentálne aj fyzicky. Ak hľadáte možnosti, ako schudnúť, tak vyskúšajte práve túto činnosť. Najnovšie výskumy preukázali, aký ohromný pozitívny prínos má pre ľudské zdravie záhradkárčenie.

Trápia vás po zime kilá navyše a neviete, ako schudnúť? Čo tak práca v záhrade, kde spojíte dokopy príjemné s užitočným? A vďaka pestovaniu zeleniny urobíte veľa aj pre svoj imunitný systém a krvný obeh.

Koľko kalórií spálite v záhradke za jednu hodinu?

Záhradka je vašou najlepšou telocvičňou. Navyše sa hýbete na čerstvom vzduchu, čo má tiež množstvo pozitívnych prínosov pre vaše zdravie a hlavu. Čistením záhrady spálite za hodinu 400 kalórií. Hodinka kosenia trávnika spáli 250-350 kalórií. Sadenie trávnika vás pripraví o 200-400 kalórií.

A čo polievanie záhradky? 120 kalórií. Keď sa venujete hodinu sadeniu kvetov, spálite 200-400 kalórií. Hrabaním listov spálite 350-450 kalórií. Ťažké terénne úpravy trvajúce hodinu dokonca spália 400-600 kalórií. Už viete, prečo sú záhradkári v takej výbornej forme?

Aké majú práce v záhradke zdravotné benefity?

Záhradkári majú v tele nižšie hladiny stresového hormónu kortizolu. Vedie to k lepšiemu spánku, relaxácii a dobrému mentálnemu zdraviu.

Ako každá iná fyzická aktivita, aj práca v záhradke posilňuje vaše srdce a zlepšuje krvný obeh. Zmenšuje riziko srdcového infarktu či mozgovej mŕtvice.

Hrabanie lístia a ukladanie ho do vriec znamená neustále ohýbanie, krútenie, zdvíhanie a nosenie. To všetko posilňuje vaše svalstvo. Ale pamätajte, ohýbajte sa v kolenách, predídete tak zraneniu chrbta. Chrbát, ruky, brucho, zadok, stehná. Všetky partie dostanú pri práci v záhradke poriadne zabrať.

Jarná únava a spôsoby, ako si s ňou poradiť

Práca v záhrade zlepšuje rovnováhu a flexibilitu. Starším jedinom to pomôže minimalizovať riziko pádov, ktoré môžu niekedy mať aj fatálne následky.

Záhradkári majú silnejší imunitný systém, môže za to častý kontakt s pôdnymi baktériami.

Záhrada najlepším liekom

Čas investovaný do práce v záhradke sa vám mnohonásobne vráti. Nielen pri pohľade na vlastnoručne vypestovanú nádhernú záhradu, pri pohľade na ktorú vám pookreje duša. Ale tiež pri konzumácii vlastnoručne dopestovaného ovocia či zeleniny, skvelej zásobárne dôležitých vitamínov a minerálov. V neposlednom rade je práca v záhradke doslova balzamom na vaše telo i dušu. Stačí aj hodinka denne a pocítite to na vlastnej koži.