Mačka a jej pozitívny vplyv na naše zdravie

Mačka a jej pozitívny vplyv na naše zdravie Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že váš štvornohý maznáčik vás dokáže uchrániť pred niektorými chorobami? Mačka má na nás omnoho väčší vplyv, ako si mnohí z nás myslia. 

To, že mačky a najmä zvuk, ktorý vydávajú počas pradenia, má pozitívne účinky na naše zdravie, sme tušili mnohí. A dokonca to potvrdzujú aj niektoré výskumy. Zistilo sa, že pradenie mačiek ovplyvňuje rýchlosť hojenia rôznych zranení u človeka a tiež zmierňuje stres a dýchavičnosť.

Mačka nás dokáže regenerovať

Experiment, ktorý sa uskutočnil na Volgogradskej univerzite, odhalil, že mačky počas pradenia vydávajú zvuk s frekvenciou až 150 Hz. Účinok zvukových vĺn pri takýchto frekvenciách má pozitívny vplyv na regeneračné funkcie ľudského tela. To znamená, že mačky môžu v skutočnosti urýchliť hojenie svalov a kostí u ľudí.

Prečo má mačka chvost a čo nám ním chce povedať

Mačky pomáhajú riešiť dýchavičnosť

Tieto zvieratá dokážu pomôcť aj v prípade problému s dýchavičnosťou. Štúdia totiž dokázala, že majitelia týchto štvornohých miláčikov sa menej často ako ostatní, obracajú na lekárov v súvislosti s ochoreniami kardiovaskulárneho systému a problémami nervového pôvodu.

Mačky normalizujú náš tlak a liečia srdce

Vedci upozornili aj na to, že mačky normalizujú krvný tlak a srdcový rytmus. Na začiatku experimentu dobrovoľníkom zmerali tlak a pulz. Potom respondentom pustili nahrávku mačky, ktorá pradie v rozsahu 100 – 120 Hertzov. Paralelne sa dobrovoľníkom ukázali fotografie mačiek.Po desiatich minútach sa znovu vyhodnotil zdravotný stav účastníkov výskumu.

Podľa vedcov sa kardiogram zmenil doslova pred ich očami a priblížil sa k norme. Okrem toho, že sa tlak stabilizoval, zlepšil sa i tep srdca a to v prípade všetkých respondentov. Je zrejmé, že mačka má pozitívny vplyv nielen na psychiku človeka, ale aj na jeho fyzické zdravie.

Máte aj vy doma takúto malú liečiteľku? Ak nie, čo tak si jednu zadovážiť domov?