Jarné sadenie a strihanie ruží: Zásady, ktoré treba vedieť

Jarné sadenie a strihanie ruží: Zásady, ktoré treba vedieť Zdroj foto: Depositphotos

Pestovatelia ruží dobre vedia, že v marci a apríli ich čaká jarné sadenie a strihanie ruží. Spoznajte zásady, ktoré treba vedieť. 

Jarné sadenie a strihanie ruží

Ruže sú neodmysliteľnými kráľovnami záhrady. Na to, aby krásne kvitli, potrebujú na jar prestrihať. Toto obdobie je tiež vhodným časom na výsadbu týchto kvetov, ak ste tak nestihli urobiť v jeseni. Sadiť môžete od polovice marca do konca apríla, v závislosti od počasia.

Na vysádzanie si vyberte deň, keď je pod mrakom. Korene voľnokorenných sadeníc skráťte na dĺžku 20 cm a vložte na 6 až 12 hodín do nádoby s vodou.

Medzitým vykopte dostatočne veľkú jamu tak, aby v nej korene mali dostatok miesta. Ak máte ílovitú ťažkú pôdu, nasypte na dno jamy drenážnu vrstvu štrku.

Ako otestovať semená, či vám ešte vyklíčia

Výber vhodného miesta pre ruže

Ruže milujú slnečné, vzdušné miesto s kyprou, humóznou, nie príliš piesočnatou pôdou. Zasaďte ich tak hlboko, aby miesto očkovania, odkiaľ vyrastajú ušľachtilé výhonky, bolo 5 cm pod úrovňou povrchu pôdy. Korene zasypte kyprou zemou, pričom sadenicou potriasajte, aby sa pôda dostala medzi korene. Potom zem okolo ruže opatrne pritlačte, môžete si pomôcť i nohou. Sadenicu dobre polejte, počkajte, kým voda vsiakne do pôdy a znovu zalejte.  Výhonky potom treba skrátiť na dva až tri púčiky, zároveň odstráňte suché, slabé a poškodené konáriky ruže.

Jarné sadenie a strihanie ruží: Zásady, ktoré treba vedieť
Zdroj foto: Depositphotos

Strihanie ruží na jar

Najvhodnejším časom na strihanie ruží je obdobie, kedy na vašej záhrade, alebo v jej okolí kvitne žltý dážď. Opäť platí zásada, že najskôr odstránite poškodené, príliš tenké a suché konáriky rastliny. Takisto treba dať preč aj výhonky, ktoré rastú dovnútra a tie, ktoré vyrastajú divoko priamo z koreňov. Výhonky, ktoré ste ponechali, skráťte približne na 40 až 60 centimetrov. Režte pár milimetrov nad očkom výhonka smerujúcim von.