Jarné kvety, ktoré milujú alkohol. Máte ich doma?

Jarné kvety, ktoré milujú alkohol. Máte ich doma? Zdroj foto: Depositphotos

Jarné kvety, ktoré patria k neodmysliteľným symbolom prvých jarných lúčov – narcisy. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o nich niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste možno netušili.

Nenáročné a sýtožlté jarné kvety, ktorými sú určite narcisy, upozornia na seba v každej záhradke. Ak ich pestujete na záhonoch, bude sa im dariť pod korunou opadavých stromov, ako aj v okrasnej skalke. Ich krásna žltá farba vynikne v susedstve nezábudiek, tulipánov či prvosienok. Jediným nevhodným miestom na výsadbu je zatrávnená plocha.

Aby vám na jar kvitli

Ak sa chcete tešiť z krásnych zakvitnutých narcisov na jar, mali by ste myslieť na ich výsadbu už na konci predošlej sezóny. Narcisy nemajú veľké nároky na zloženie zeminy. Postačí im bežná záhradná pôda, ktorá je kyprá a priepustná. Záhon, kde chcete sadiť týchto poslov jari, je potrebné v septembri dobre preorať a zbaviť burín. Pri vkladaní cibuliek do zeme je dobré prihliadať na ich veľkosť. Platí pravidlo, že hĺbka posadenia cibuľky sa rovná trojnásobku jej výšky. Ak sa narcisy sadia do radu, mali by ste dodržať medzi cibuľkami desaťcentimetrovú vzdialenosť.

6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná

Listy po odkvitnutí narcisov nezrezávajte. Rastlina totiž potrebuje nazhromaždiť  dostatok živín, čo zvykne trvať do začiatku leta. Ak listy zrežete, oslabíte tým cibuľky.

Pestovanie narcisov v kvetináči

Tento krásny kvet sa dá pestovať aj v črepníku. Potrebujete na to dostatočne veľký  a hlboký kvetináč, na dne ktorého sa dá vytvoriť drenážna vrstva. Narcis miluje slnko, tak črepník môžete po skončení zimy pokojne umiestniť na  parapetu okna orientovaného na juh alebo západ. Rastlinám nezabudnite dopriať pravidelnú zálievku a prísun živín na začiatku vegetácie.

VIDEO: 5 tipov na dekorácie do vašej záhrady

Narcisy milujú alkohol

Vedeli ste, že alkohol má na rast narcisov pozitívny vplyv? Aspoň to tvrdia americkí vedci, ktorí zistili, že nízky koncentrát destilátu podporuje objemnosť kvetov, takže narcisy kvalitným alkoholom  nepohrdnú. 🙂