Ako pestovať chryzantémy: Od výsadby po zimovanie

Ako pestovať chryzantémy: Od výsadby po zimovanie Zdroj foto: Depositphotos

Tieto trvanlivé jesenné krásky dokážu potešiť nejedného pestovateľa. Ako pestovať chryzantémy?

Chryzantémy patria neodmysliteľne k jeseni. Najmä k obdobiu, keď si pripomíname našich zosnulých blízkych. Sú jedny z najpopulárnejších kvetov na svete. Ako pestovať chryzantémy? Kedy ich sadiť a ako ich zazimovať? Poďme sa pozrieť na tieto dôležité otázky.

Kedy vysadiť chryzantémy?

Najlepšie je vysadiť chryzantémy na jar, aby mali dostatok času na zakorenenie pred príchodom chladnejších mesiacov. Keďže chryzantémy kvitnú na jeseň, ich farby najlepšie vyniknú v tejto ročnej dobe. Vysaďte ich na vzdialenosť cca 30 cm. Nie je dobré ich pestovať na jednom mieste dlhšie ako 5 rokov.

Brusnice: Blízke príbuzné čučoriedok pre zdravie

Ako sa o ne starať?

Stanovište: Chryzantémy uprednostňujú slnko. Posaďte ich na miesto, kde budete dostávať minimálne 5-6 hodín priameho slnka denne.

Zalievanie: Kvet potrebuje pravidelné zavlažovanie, ale jeho korene nemajú radi nadmernú vodu. Rastline sa bude dariť v dobre priepustnej pôde.

Vyštipovanie: Pre krásny tvar chryzantém je dôležité tento kvet vyštipovať. Krásne a hustejšie vám vďaka tomu zakvitnú.

Zimovanie: Ak žijete v oblastiach s mrazivými zimami, mali by ste chryzantémy pred mrazom prikryť mulčom alebo lístím, aby ste ich chránili pred chladom. Niektoré odrody však vydržia mínusové teploty.

Pozor na choroby: Chryzantémy môžu byť najmä v daždivom období náchylné na hubové ochorenia, ako je septóriová škvrnitosť. Pomôcť proti nej  môže postrek fungicídnym prípravkom v 10-dňovom intervale.

Ako pestovať chryzantémy: Od výsadby po zimovanie
Zdroj foto: Depositphotos

Historický pohľad na chryzantémy

Chryzantémy majú bohatú históriu, ktorá sa začala v Číne už v 15. storočí pred našim letopočtom. Boli uctievané pre svoje liečivé vlastnosti a považované za symbol života. Japonsko ich objalo v 8. storočí a dokonca im venovalo jeden zo svojich tradičných sviatkov. V Európe sa stali známymi až v 17. storočí, kde získali trochu iný význam, keďže boli často používané pri pohreboch.

Svoj názov dostali od kombinácie gréckych slov „chrysos“ (zlatý) a „anthemon“ (kvet), čo odkazuje na ich tradičnú zlatú farbu.

V dnešnej dobe sa chryzantémy vyskytujú v rôznych odtieňoch vďaka mnohým chovateľským snahám po celom svete. Od červených, oranžových až po zelenú, ich paleta farieb je skutočne pestrá.