Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj v ílovitej pôde môžete pestovať atraktívne kvety. Prezradíme vám, aké.
Máte ílovitú pôdu? Existuje niekoľko zaujímavých rastlín, ktoré budú v nej rásť. Predstavujeme vám tieto atraktívne kvety, ktoré spestria vašu záhradku s menej úrodnou ťažkou pôdou.
Ľaliovka (Hemerocallis)
Vyniká krásnymi kvetmi a prežije i v ílovitej pôde. Reč je o ľaliovke, ktorá síce kvitne iba jeden deň, no za to poteší nádherou veľkých kvetov aj pestovateľov s ílovitou pôdou.
Monarda fistulosa
Monarde je jedno, v akej pôde bude rásť, preto si ju môžu dovoliť aj pestovatelia s ťažkou ílovitou pôdou. Rastline sa darí buď na plnom slnku, alebo v čiastočnom tieni.
Cezmína morská (kotúč)
Kvetinové hlavy podobné bodliakom robia z cezmíny neobyčajnú rastlinu, ktorá vynikne najmä v kvetinovej záhrade. Kvitne až niekoľko dní a dá sa použiť aj ako rezaný kvet. Rastlina preferuje trochu suchú, piesočnatú pôdu, hoci môže rásť dobre i v ílovitej pôde.
Echinacea purpurea
Echinacea je veľmi odolná rastlina, ktorej nevadia ani ťažké druhy zeme. Najznámejšou odrodou sú druhy s fialovými kvetmi, no niektoré kvitnú do červena, žlta, oranžova či ružova.
Rudbekia
Medzi kvety rastúce v ťažkej pôde treba zaradiť aj rudbekiu. Táto kráska je ozdobou každej záhrady aj vďaka atraktívnym kvetom a nízkym nárokom na pestovanie.
Slnečnica trváca
Hoci viacročné slnečnice nie sú také veľké a nápadné ako ročné slnečnice, stále sa v záhrade skvele vynímajú. Tri pekné druhy na pestovanie v ílovitej pôde sú slnečnica močiarna ( Helianthus angustifolius ), slnečnica falošná ( Helianthus x laetiflorus ) a slnečníčka drsná ( Heliopsis helianthoides ).
Liatra hustoklasá (Liatris pycnostachya)
Táto rastlina zvládne všetky druhy pôd vrátanej tej ílovitej. Počas zimy však nemá rada vlhkú zem, preto sa uistite, že má dobrú drenáž.
Krásnoočko (Coreopsis)
Krásnoočko je mimoriadne odolná rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Býva tolerantná voči suchu a hoci uprednostňuje dobrú drenáž, bude rásť i v ílovitej pôde.