Atraktívne kvety, ktoré budú prosperovať v ílovitej pôde

Atraktívne kvety, ktoré budú prosperovať v ílovitej pôde Ľaliovka. Zdroj foto: Depositphotos

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj v ílovitej pôde môžete pestovať atraktívne kvety. Prezradíme vám, aké.

Máte ílovitú pôdu? Existuje niekoľko zaujímavých rastlín, ktoré budú v nej rásť. Predstavujeme vám tieto atraktívne kvety, ktoré spestria vašu záhradku s menej úrodnou ťažkou pôdou.

Buriny, ktoré liečia a pomáhajú, časť II.

Ľaliovka (Hemerocallis)

Vyniká krásnymi kvetmi a prežije i v ílovitej pôde. Reč je o ľaliovke, ktorá síce kvitne iba jeden deň, no za to poteší nádherou veľkých kvetov aj pestovateľov s ílovitou pôdou.

Monarda fistulosa

Monarde je jedno, v akej pôde bude rásť, preto si ju môžu dovoliť aj pestovatelia s ťažkou ílovitou pôdou. Rastline sa darí buď na plnom slnku, alebo v čiastočnom tieni.

Atraktívne kvety, ktoré budú prosperovať v ílovitej pôde
Kotúč, zdroj foto: Depositphotos

Cezmína morská (kotúč)

Kvetinové hlavy podobné bodliakom robia z cezmíny neobyčajnú rastlinu, ktorá vynikne najmä v kvetinovej záhrade. Kvitne až niekoľko dní a dá sa použiť aj ako rezaný kvet. Rastlina preferuje trochu suchú, piesočnatú pôdu, hoci môže rásť dobre i v ílovitej pôde.

Echinacea purpurea

Echinacea je veľmi odolná rastlina, ktorej nevadia ani ťažké druhy zeme. Najznámejšou odrodou sú druhy s fialovými kvetmi, no niektoré kvitnú do červena, žlta, oranžova či ružova.

Atraktívne kvety, ktoré budú prosperovať v ílovitej pôde
Rudbekia, zdroj foto: Depositphotos

Rudbekia

Medzi kvety rastúce v ťažkej pôde treba zaradiť aj rudbekiu. Táto kráska je ozdobou každej záhrady aj vďaka atraktívnym kvetom a nízkym nárokom na pestovanie.

Slnečnica trváca

Hoci viacročné slnečnice nie sú také veľké a nápadné ako ročné slnečnice, stále sa v záhrade skvele vynímajú. Tri pekné druhy na pestovanie v ílovitej pôde sú slnečnica močiarna ( Helianthus angustifolius ), slnečnica falošná ( Helianthus x laetiflorus ) a slnečníčka drsná ( Heliopsis helianthoides ).

atraktívne kvety v ílovitej záhrade
Liatris pycnostachya, zdroj foto: Depositphotos

Liatra hustoklasá (Liatris pycnostachya)

Táto rastlina zvládne všetky druhy pôd vrátanej tej ílovitej. Počas zimy však nemá rada vlhkú zem, preto sa uistite, že má dobrú drenáž.

Krásnoočko (Coreopsis)

Krásnoočko je mimoriadne odolná rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Býva tolerantná voči suchu a hoci uprednostňuje dobrú drenáž, bude rásť i v ílovitej pôde.