Správny zber cibule a cesnaku pre bohatú úrodu

Správny zber cibule a cesnaku pre bohatú úrodu Zdroj foto: Depositphotos

Hľadáte odpovede na otázku, kedy je ten správny zber cibule a cesnaku? Nájdete ich v nasledujúcom článku.

Ideálny čas zberu je kľúčovým momentom pre zabezpečenie kvalitných a dobre skladovateľných plodín. Správne načasovanie zberu umožní dosiahnuť optimálnu veľkosť, chuť a výživovú hodnotu cibule a cesnaku.

Správny zber cibule pestovanej zo sadzačky

Cibuľa je dvojročná rastlina, ktorá sa pestuje zo semena alebo sadenice, známej aj ako sadzačka. Správny čas zberu cibule závisí od typu a odrody. Všeobecne sa cibuľa zberá, keď jej zelená časť nad zemou zhnedne a zaschne. Toto zvyčajne nastáva koncom leta alebo na jeseň, keď je rastlina zrelá na zber.

Správny čas zberu ozimného cesnaku nasadeného na jeseň

Ozimný cesnak sa sadí na jeseň a prechádza cez obdobie klíčenia a rastu počas zimy. Zber sa zvyčajne vykonáva v lete, keď je cesnaková hlavička dozretá, a spodné listy začínajú žltnúť a poliehať.

Mrazenie a sušenie, takto si zelenina zachová vitamíny

Prečo je vhodné obdobie zberu dôležité?

Správny čas zberu cibule a cesnaku ovplyvňuje ich kvalitu, trvanlivosť a skladovateľnosť. Ak zberáte príliš skoro, môžete získať menšie hlavičky s nedostatočnou chuťou, ktoré dlho nevydržia byť uskladnené. Ak naopak zeleninu ponecháte v zemi príliš dlho, môže dôjsť k hnilobe a strate kvality. Dodržiavanie správneho času zberu pomôže zabezpečiť plné využitie výživných látok a dobrú chuť cibule a cesnaku.

Správny zber cibule a cesnaku pre bohatú úrodu
Zdroj foto: Depositphotos

Tipy na zber cibule a cesnaku

Cibuľa:
Cibuľu zbierajte ručne, vyťahujte ju za vňať. Ak je slnečné počasie, niekoľko dní ju nechajte v radoch presušiť na hriadke. Až potom ju opatrne očistite od zeminy, odstráňte uschnutú vňať aj korienky. Hlávky potom pretrieďte a odstráňte poškodené. Suché a zdravé cibule treba uskladniť v tmavej, chladnej a vzdušnej miestnosti. Optimálna teplota je 0 až 3 °C.

Cesnak:
Pri zbere cesnaku hlávky opatrne podoberte vidlami a zeleninu vytiahnite ručne. Prebytočnú zeminu odstráňte, nikdy však cesnak neoklepávajte – poškodené hlávky totiž ľahšie napádajú choroby a zhoršuje sa ich skladovateľnosť. Hoci sa často odporúča nechať cesnak na slnku preschnúť, nie je to vždy vhodné, najmä keď je vonku horúce slnečné počasie. Preto je lepšie rozložiť ho v debničke v jednej vrstve alebo zviazať do zväzkov a 3 až 4 týždne nechať dosušiť na suchom a vzdušnom mieste. Po dosušení odrežte korene, prípadne skráťte stonky s vňaťou na 3 centimetre a uskladnite v tmavej miestnosti s teplotou 0 až 2 °C.