Krása vo váze: Tu sú tipy na pestovanie letničiek na rez

Krása vo váze: Tu sú tipy na pestovanie letničiek na rez Cínie vo váze pekne vyniknú. Zdroj foto: Depositphotos

Objavte tieto čarovné letničky. Krása vo váze môže rozkvitnúť aj u vás doma.

Živé kvety dokážu oživiť každý príbytok. Niektoré sú ideálne pre rezanie, pretože majú dlhú životnosť vo váze a ich pestré farby a tvarové varianty dodávajú do interiéru čarovný efekt. V tomto článku sa pozrieme na niektoré obľúbené druhy kvetov, aby krása vo váze u vás doma nechýbala.

Nevädza poľná

Nevädza poľná patrí medzi rýchlo rastúce letničky, ktoré je dobré siať priamo do pôdy už v marci až v apríli. Rastliny z predpestovaných priesad majú sklon k poliehaniu. Nevädza vás očarí pôvabnými modrými, fialovými, ružovými a bielymi kvetmi. Tieto kvety sa dobre držia vo váze a môžu zostať pekné až týždeň. Je dobré ich rezať, keď sú ešte v púčiku, s kvetmi, ktoré sa práve otvárajú.

Pestovanie pivónií: Rady a tipy pre krásnu záhradu

Papuľka väčšia

Papuľka je kvet, ktorý je do váz veľmi obľúbený.  Na rez je najvhodnejšia odroda ‚Maximus‘, Tieto kvety sú dostupné v rôznych farbách vrátane žltej, ružovej, červenej a oranžovej. Môžu dorásť do výšky 80 až 100 cm. Ideálny čas na rez je vtedy, keď prvý kvet na stonke je plne otvorený, zatiaľ čo ostatné puky sú stále pevne zavreté.

papuľka väčšia vynikne krásne vo váze.
Papuľka väčšia. Zdroj foto: Depositphotos

Cínia pôvabná

Cínia je jedna z najtrvalejších letničiek. Kvety vydržia vo váze až 10 dní. Cínia je skvelý druh kvetu, ktorý prináša jasné a živé farby do vášho domova. Má rôzne tvary kvetov, vrátane jednoduchých a plných hláv, množstvo farieb od bielych cez ružové až po oranžové a červené. Na rez je najlepšie zozbierať kvety ráno, keď ešte nie sú plne otvorené, ale začínajú sa rozvíjať.

Slnečnica ročná

Slnečnica ročná je ikonická kvetina s veľkými, žiarivými kvetmi, ktoré pripomínajú slnko. Niektoré odrody netvoria peľ, preto sú vhodné pre alergikov. Na rez slnečníc je najlepšie vybrať kvety ráno, keď sú stále v plnom rozkvete a puky sa začínajú otvárať.

Klinček záhradný

Klinček je známy svojou príjemnou vôňou. Kvitne v bielych, ružových, červených a žltých odtieňoch. Klinčeky majú dlhú životnosť a ich kvety vydržia až 10 dní. Pre najlepší výsledok ich režte, keď sú púčiky stále pevne uzavreté a farba sa začína prejavovať. S predpestovaním tejto letničky je vhodné začať už vo februári. 

Vhodný čas rezu: Všeobecne platí, že najlepší čas na rez kvetov je skoro ráno, keď je rastlina najviac hydratovaná. Pred rezom sa uistite, že máte čisté a ostré záhradné nožnice, aby ste minimalizovali poškodenie rastliny.