Ako pestovať mätu: Jednoduché rady a aké druhy poznáme

Ako pestovať mätu: Jednoduché rady a aké druhy poznáme Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám užitočné tipy, ako pestovať mätu a tiež jej využitie v kuchyni.

Pestovanie mäty môže byť pre mnohých záhradkárov potešením, a to nielen pre jej všestranné využitie v kuchyni a liečiteľské vlastnosti, ale aj pre jej nenáročnú povahu. Mäta, latinsky známa ako Mentha, je rod aromatických bylín z čeľade Lamiaceae. Táto bylina sa prirodzene vyskytuje na vlhkých miestach, ako sú okraje riek a močiarov, avšak dnes ju nájdeme takmer po celom svete. Prinášame vám užitočné tipy, ako pestovať mätu.

Rôzne druhy mäty a ich využitie

Mäta prichádza v mnohých odrodách, každá s unikátnou vôňou a chuťou. Ovocné varianty, ako sú pomarančová, citrónová, jablková, a jahodová mäta, sú obzvlášť obľúbené vďaka ich jedinečnému prínosu do nápojov, koláčov, šalátov a omáčok.

Vždyzelené rýchlorastúce stromy, vyberte si ten svoj

Ako pestovať mätu

Pestovanie mäty je relatívne jednoduché a začína sa výberom vhodného miesta a času pre výsadbu. Ideálne obdobie na sadenie mäty je skorá jar, obzvlášť marec a apríl, avšak vysadenie v neskoršom období taktiež prinesie dobré výsledky. Mäta preferuje slnečné až čiastočne zatienené miesto s dobrou ochranou pred vetrom. Pôda by mala byť vlhká a bohatá na živiny.

Starostlivosť o mätu

Je nenáročná na údržbu, ale vyžaduje pravidelné zavlažovanie a zastrihávanie. Dôležité je udržiavať stále pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Zároveň pravidelné zastrihávanie podporuje bujný rast a intenzívnu vôňu. Najvhodnejší čas na zber tejto bylinky, je obdobie pred jej kvitnutím, čo zvyšuje kvalitu a zachováva jej liečivé vlastnosti.

Rozmnožovanie a ochrana pred chorobami

Mätu je možné ľahko rozmnožovať odrezkami, delením rastlín alebo výsadbou jej podzemkov. Napriek jej odolnosti voči mnohým škodcom a chorobám sa mäta môže stať obeťou hrdze mätovej alebo plesne. Najmä v prípade nadmernej závlahy a hustej výsadby tejto rastliny.

Využitie mäty

Mäta je cenená nielen pre svoju chuť a arómu, ale aj pre liečivé účinky, ako sú zmiernenie tráviacich ťažkostí a podpora dýchacieho systému. Jej listy môžeme využiť čerstvé alebo sušené v širokej škále receptov, od osviežujúcich nápojov po dochutenie omáčok, šalátov a podobne.