Ako prerezávať kvety, aby vám krásne kvitli

ako prerezávať kvety Zdroj foto: Pixabay

Prerezanie kvetov podporuje ich bohaté kvitnutie. Treba však vedieť, ako na to. Poradíme vám, ako prerezávať kvety. 

Ak sa chcete tešiť z krásy kvitnúcich rastlín, treba im dopriať správny rez. Získajú tak nielen krajší vzhľad, ale aj dostatok nových púčikov.

Existujú len tri pravidlá, aby ste dosiahli správne prerezanie kvetov. Tu sú:

3 pravidlá, ako prerezávať kvety, aby vám krásne kvitli

Odstráňte iba odkvitnuté kvety

V prípade niektorých kvetov, ako sú napríklad ruže, po odkvitnutí odstraňujeme iba suchý kvet a stonku necháme. Na nej môžu vyrásť nové púčiky, ktoré opäť potešia svojou krásou.

Rozžiarte svoj balkón aj na jeseň, tieto kvety to dokážu

Udržiavajte tvar

Niektoré okrasné rastliny potrebujú ostrihať, aby si zachovali konkrétny tvar a nerástli nechceným smerom. To však záleží už od konkrétneho druhu kvetov.

Vyrežte suché časti

Keď sa pozriete na svoje kvety, môžete si všimnúť, že rastlina sa zdá byť v určitých oblastiach mŕtva. Tieto časti treba odstrániť a rezať až po miesto, kde vidíte nový rast. To rastlinu povzbudí, aby rástla a produkovala viac nových kvetov.

Tip na záver: Ak chcete, aby vám vaše kvety po odrezaní zo záhradky čo najdlhšie vydržali vo váze, zabezpečte im hneď vodu. Zabráňte mikroorganizmom a iným vplyvom, aby kvetinu poškodzovali. Pre kvety vo váze je najvhodnejšia prevarená a vychladnutá voda priamo z vodovodu, ak ju pred tým necháme niekoľko hodín odstáť. Voda by mohla byť mierne teplá (okolo 30 °C) pretože v studenej vode je veľa kyslíka, ktorý môže poškodiť vodivé pletivá stonky. Ak nechceme, aby sa nám vo vode množili mikroorganizmy, treba pridať do nej dezinfekčný prostriedok alebo vodu okysliť kyselinou citrónovou (na jeden liter 0,5 g).