Ako prilákať vtáky v zime na vašu záhradu

Ako prilákať vtáky na záhradu Zdroj foto: Unsplash

Zima je pre vtákov najhorším ročným obdobím. Pri živote ich udrží aj prístrešok s jedlom. Ako prilákať vtáky na vašu záhradu?

Ako prilákať vtáky v zime na vašu záhradu? Môže to byť omnoho jednoduchšie ako v ktoromkoľvek inom ročnom období, ak im poskytnete to, čo potrebujú na svoje prežitie v chladných mesiacoch.

Ako prilákať vtáky v zime

Hlavnými atribútmi sú jedlo a príbytok. Ak im poskytnete to, čo hľadajú, máte o ich spoločnosť postarané. Chladné počasie, nízke teploty a obmedzené zásoby potravy robia zimu pre vtákov jednu z najťažších období. Ich úmrtnosť je v chladných mesiacoch vysoká po celú dobu. Vtáčie búdky, ktoré máte zavesené pri obydliach alebo v záhradách, pomôžu udržať nažive mnohé z nich. Ak ich potreby uspokojíte, budete odmenení rozmanitými návštevníkmi a počas jari i leta zas cennými opeľovačmi.

ako prilákať vtáky do záhrady
Zdroj foto: Unsplash

Doprajte vtákom ich pochúťky

Kŕmenie vtákov je najlepší spôsob, ako ich prilákať na záhradu v každom ročnom období. Ale ak im pridáte chutné krmivá určené pre zimné vtáctvo do vašich prístreškov, keď klesnú teploty, dodá im to energiu, ktorú nutne potrebujú na prežitie. Napríklad arašidy či slnečnicové semienka, či ramtila habešská sú najlepšie potraviny s vysokým obsahom tuku, ktoré vtáky cez zimu potrebujú. Ak prispôsobíte svoj záhradný bufet k ich potrebám, zabezpečíte si ich spoločnosť na dlhé obdobie.

ako prilákať vtáky do záhrady
Zdroj foto: Unsplash

Vtáky potrebujú i prístrešok, kde sa ukryjú

Poskytnite vtákom na ich prilákanie vhodný a útulný prístrešok. Zabezpečíte im nie len príbytok, kam sa môžu ukryť pred chladným počasím, ale aj miesto na úkryt pred dravcami.

Vtáčia búdka: Kedy ju umiestniť do záhrady?

Nezabúdajme na vodu

Ďalším výborným pomocníkom na prilákanie vtákov je čerstvá voda. Vtáky síce nemajú problém so snehom či ľadom, ktoré si vedia roztopiť, ale ak ich potešíte čerstvou vodou, budú voliť tú. Ak chcete prilákať rôzne druhy operencov, skúste im zabezpečiť vyhrievaný vodný kúpeľ. Budete prekvapení mnohými vtákmi, ktoré sa prídu v zime „okúpať“ na váš dvor, a ktoré by sa za iných okolností pri kŕmidlách nezastavili.