Ochrana ovocia pred vtákmi – 6 najlepších rád

ochrana ovocia pred vtákmi zdroj: pixabay.com

Ochrana ovocia pred vtákmi je často diskutovanou témou medzi záhradkármi. V tomto článku vám prinesieme niekoľko účinných tipov.

Ochrana ovocia pred vtákmi

Prikrytie ovocných stromov a kríkov jemnou sieťou

Účinná taktika, ktorá sa používa, ak zápasíte s rôznymi druhmi operených votrelcov, v rozličných veľkostiach. Jednoducho prikryte jemnou sieťovinou ovocné stromy a kríky. Výborne sa hodí najmä pri ochrane čerešní a ostatného bobuľovitého ovocia.

Reflexná páska

Vynikajúca metóda, ak chcete ochrániť jablone alebo čerešne. Blikajúci a lesklý povrch pásky zmätie vtáky a spôsobí, že váhajú pristáť na vašich plodinách. Funguje najlepšie, ak sa snažíte odradiť menšie vtáky.

ochrana ovocia pred vtákmi
zdroj: pixabay.com

Plechovky

Metóda zo starej školy je osvedčená a účinná – lesklým povrchom mätie vtáky a tiež nepravidelným pohybom a hlukom pri nárazoch plechoviek vo vetre. Je to skvelý spôsob, ako zabrániť náletom vtákov.

Balóny s očami

Balóny na ktorých sú namaľované oči, sú priviazané k vetvám stromov alebo k plotu, na ktorom sú umiestnené ovocné kríky. Môžu vyzerať čudne, ale sú navrhnuté tak, aby vyzerali pre vtáky ako oko dravca. Tento odstrašujúci prostriedok sa v skutočnosti podobá použitiu strašiaka, čo je snáď najstaršia ochrana ovocia pred vtákmi.

Miniatúrne veterné mlyny

Otáčanie lopatiek veterných mlynov alebo veterných kolies bude mätúce pre vtáky a malé druhy si pravdepodobne budú myslieť, že pohyb súvisí s dravými vtákmi. Táto metóda funguje najlepšie, ak veterné mlyny alebo veterné kolesá majú reflexný kovový povrch.

Kŕmidlo pre vtáky z plastovej fľaše na vašu záhradu

Ponuka alternatívneho zdroja potravy

Ak na svojich ovocných stromoch a kríkoch nechcete používať pásky, vtáčie siete a iné rušivé predmety, môžete jednoducho zavesiť krmítko na alebo poskytnúť iný zdroj potravy pre hladné vtáctvo. Ďalšou výhodou tejto možnosti je to, že si budete môcť vychutnať vtáky, ktoré navštevujú váš dvor, bez obáv z neželaného zberu vašich plodín.