Ako rozmnožovať a presádzať fikus, tieto chyby nerobte

ako rozmnožovať a presádzať fikus Zdroj foto: Pixabay

Poradíme vám niekoľko tipov, ako rozmnožovať a presádzať fikus. Práve teraz je správny čas na jeho presádzanie.

Fikus alebo figovník kaučukový nepatrí medzi náročné izbové rastliny. Napriek tomu treba poznať podmienky jeho pestovania. Táto rastlina potrebuje výdatnú a pravidelnú zálievku a miesto, ktoré je chránené pred silnými slnečnými lúčmi. Dariť sa jej bude na svetlom stanovišti bez priameho slnka. Pozor tiež na prievan, ktorý fikus neznáša. Listy je často potrebné umývať vlažnou vodou a pravidelne striekať a rosiť.

Vášmu figovníku tiež prospeje, ak ho počas vegetačného obdobia každý týždeň prihnojíte roztokom minerálneho alebo organického hnojiva. Prezimuje pri teplote 14 – 20 °C. Polievanie treba prispôsobiť teplote miestnosti, lebo častá zálievka pri nízkej teplote zaviní zhadzovanie listov. Keď chcete, aby sa rastlina rozkonárila, skráťte jej vrchol asi o 20 – 25 cm.

Použiť kamene na odvodnenie v kvetináčoch? Odpoveď vás prekvapí!

Dôležitou vecou je vždy na jar tento kvet presadiť. Ak ho totiž ponecháte v starom kvetináči, trpí nedostatkom živín a začne vám odumierať.

Ako rozmnožovať fikus

Fikus je možné rozmnožiť odrezkami, a to buď vrcholovými, alebo stonkovými. Stonkové odrezky je potrebné odrezať s jedným listom, v ktorého pazuche je očko. Odrezky hneď namočte do teplej vody ( 40 – 50 °C), aby nevytekala šťava.

Listy na odrezkoch zviňte a zviažte lykom, čím sa zmenší vyparovanie vody. Odrezky napichajte do zmesi rašeliny s pieskom, priviažte k paličke a nechajte zakoreniť na teplom a vlhkom mieste.

Vrcholové odrezky režte s niekoľkými listami. Môžu sa zakoreniť priamo na materskej rastline. Najskôr na mieste, kde chcete oddeliť vrcholový odrezok, urobte ostrým nožom šikmý rez zdola nahor asi do 2/3 kmeňa. Priestor medzi reznými plochami vyplňte machom a zaviažte igelitom na udržanie stálej vlhkosti. Keď začnú cez mach prerastať korene, vrcholec odrežte a zasaďte do črepníka.