Ako rozmnožovať rastliny z odrezkov

Ako rozmnožovať rastliny z odrezkov Zdroj foto: Depositphotos

Podľahli ste záhradkárčeniu a na nákup nových rastlín máte obmedzený rozpočet? Vyskúšajte rady, ako rozmnožovať rastliny z odrezkov.

Ak hľadáte rady, ako rozmnožovať rastliny z odrezkov, ste na správnom mieste. Ide o lacný spôsob, ako získať nové rastliny pre vaše záhradkárčenie. Dobrou správou je, že takto sa dá rozmnožovať väčšina pestovaných plodín a kvetov.

Ako vybrať vhodný odrezok

Prvým krokom pri množení rastlín z odrezkov je výber. Hľadajte zdravé a silné odrezky s (relatívne) tesne umiestnenými listami. Vyhýbajte sa chorým alebo hmyzom napadnutým častiam rastliny. Musíte tiež vedieť fakt, či vaša rastlina sa najlepšie zakorení z odrezkov zo zeleného, ​​polozrelého alebo tvrdého dreva. Ako všeobecné pravidlo platí, že odrezky zo zeleného dreva sa odoberajú koncom jari alebo začiatkom leta, čiastočne zrelé koncom leta a tvrdé drevo na jeseň alebo v zime. Mnoho zelených rastlín, napríklad bylín a paradajok, veľmi ľahko zakorenia, ako použijete výhonok zo zeleného dreva.

Posilnite si imunitu s rastlinami z vašej záhrady

Ako odrezať odrezok

Budete potrebovať ostrý nástroj (nôž alebo záhradnícke nožnice), ktorý bol dezinfikovaný. Náradie dezinfikujete tak, že ho umyjete mydlovou vodou a potom utriete nože alkoholom. Z rastliny odrežte výhonok aspoň so šiestimi očkami alebo listami. Spodné štyri listy odstráňte. Ak sú listy veľké, zostávajúce listy prekrojte na polovicu, aby sa zachovala vlhkosť odrezku počas vývoja koreňov. Ihneď po odrezaní zabaľte odrezky do vlhkých papierových utierok alebo novín a až do zasadenia ich nechajte odpočinúť. V ideálnom prípade by mali byť zasadené do 24 hodín.

Ako rozmnožovať rastliny z odrezkov
Zdroj foto: Depositphotos

Ako zasadiť odrezky

Na spodné 4 očká naneste práškový zakoreňovač a vložte ich do nádob naplnených substrátom vhodným pre zakorenenie. Zložky substrátu sa môžu líšiť, často vrátane zmesi organických a minerálnych materiálov. Medzi bežné prísady patrí rašelina, vermikulit, perlit, riečny piesok, rozdrvená stromová kôra a kompost. Zmes by mala mať stredne hrubú štruktúru, ktorá udržuje vlhkosť a umožňuje odtok prebytočnej vody. Po výsadbe zalievajte a odrezky zakryte plastovým obalom alebo igelitom, aby sa zachovala vlhkosť.