Ako sa postarať o záhradný bazén pred zimou?

záhradný bazén zdroj: pixabay.com

Rady na správne zazimovanie bazénu, aby ste nemali pred ďalšou kúpacou sezónou žiadne nepríjemnosti. Ako sa postarať o záhradný bazén pred zimou?

Záhradný bazén: očistiť steny je základ

Odporúča sa začať so zazimovaním záhradného bazéna už v októbri. Samozrejme, závisí to od toho, či sa plánujete ešte kúpať. Existujú otužilci, tzv. ľadové medvede, ktorí sa neváhajú kúpať ani počas neskorej jesene či v zime.

Pokiaľ je voda v bazéne bez množstva chemických prípravkov, prečerpajte ju čerpadlom do sudov a využite napríklad na polievanie. Ešte pred odčerpaním vody očistite steny bazénu. Zabezpečte si na to kvalitné špeciálne príslušenstvo v podobe kartáča, ktorý účinne zbaví steny aj dno bazéna od usadených nečistôt a nánosov. Po usadení odstránených nečistôt nechajte jeden deň bazén v kľude, aby sa všetka uvoľnená hmota usadila a mohli ste ju vysať bazénovým vysávačom.

vypustený bazén
zdroj: pexels.com

Odkalenie filtračného zariadenia vrátane čerpadla

Po tom, ako časť vody vypustíte, resp. prečerpáte, zabezpečte odkalenie celého filtračného zariadenia vrátane čerpadla. K vypusteniu zvyškov vody povoľte zátky na telesách filtrov a čerpadla, voda postupne odkvápe. Vodu z komory obežného kruhu čerpadla účinne dostanete tým, že ho skokovo spustíte a posledné zvyšky vody budú vytlačené. Keď máte celé filtračné zariadenie s čerpadlom vypustené, nechajte ho niekoľko dní s otvorenými krytmi a zátkami, aby odkvapkala všetka voda do posledného zvyšku.

Zvyšky vody by mohli na čerpadle, filtre a potrubí napáchať obrovské škody. Pri silných mrazoch dochádza k poškodeniu tesnenia alebo roztrhnutiu potrubia vplyvom zľadovatenia. Pokiaľ používate solárny ohrev, majte na pamäti, že ponechanie zvyškov vody v solárnom panele napácha obrovské škody.

Bazén plný života, nie chlóru

Šikovným príslušenstvom na nadzemný bazén je krycí stan, ktorý umožní predĺžiť kúpaciu sezónu, obzvlášť pri pomocnom ohreve solárnym systémom alebo tepelným čerpadlom.