Bazén plný života, nie chlóru

prírodný bazén zdroj: pexels.com

Dosť štípajúcich očí a chlórového zápachu pri kúpaní v záhradnom bazéne. Aktuálne vládne vo svete záhradníctva trend vodných prvkov s prírodnou vodou. Vytvorte si aj vy prírodný bazén!

 

Prírodný bazén

Či máte luxusnú vilu, bungalov alebo chatu v divočine, vodné prvky sa hodia do každej záhrady. Preč sú časy bazénov plných chémie a chlóru. Aktuálne sa tešia veľkej obľube vodné prvky vytvorené ako imitácie prírody s čistou, voňavou prírodnou vodou bez chémie. Odporúča sa vsadiť na jednoduchosť v duchu hesla v jednoduchosti je krása.

Veľkou výhodou kúpacieho jazierka oproti bazénu je, že ho môžete využívať celoročne. V lete sa v ňom môžete skvele osviežiť v časoch horúčav. V zime ho môžete využívať na otužovanie, ktoré je výborné ako životabudič a na podporu imunity či na ochladzovanie po saunovaní po vzore Fínov. Keď voda v zime zamrzne, poslúži deťom napríklad na korčuľovanie. Oproti bazénom však odpadá výhoda možnosti vykurovania.

Je čisto na vašom rozhodnutí a preferenciách, či chcete kúpacie jazierko čisto na prírodnej báze, kde sa o čistotu vody staraju kvety a nie technológie či chémia alebo vsadíte na moderné prírodné technológie zabezpečujúce čistotu vody (no nie chemické) ako napríklad mikrobiológia a uv žiarenie.

bazén
zdroj: pexels.com

Dôležité je dbať na detaily

V prípade, že plánujete na záhradu krytý bazén, odporúča sa nesituovať ho pred terasu či pred francúzske okno. Radšej do miest, kde pri pohľade do záhrady nebude zavadzať a pôsobiť rušivo. Je pomerne náročné na kreativitu krytý bazén umiestniť na záhradu tak, aby nepôsobil umelo a rušivo. Skvelé je, ak to dispozícia a charakter záhrady umožňuje, umiestniť vedľa bazénu posedenie, terasu či vonkajšiu kuchyňu, ktorá poteší všetkých gurmánov a milovníkov dobrého jedla.

Aké rastliny vysadiť pri vodnej ploche vo vašej záhrade

Dbajte na polohu bazénu aj z hľadiska dopadu slnečného žiarenia. Čím slnečnejšie miesto, tým teplejšia bude voda. Väčšina ľudí umiestňuje bazény vo väčšej vzdialenosti od listnatých stromov. Na druhej strane však listnaté stromy v okolí bazénu zjemnia jeho prítomnosť. Výhodou bazénov oproti kúpacím jazierkam prírodného typu zostáva jednoduchšie udržiavanie čistej vody a možnosť prihrievania v prípade nepriazne počasia.

Dôležité je dbať na detaily ako napríklad napojenie hrany bazénu na okolité povrchy, najmä terasu. Aby sa z neho dobre vychádzalo a opačne. Tiež sa vyhrajte s osvetlením, ktoré vám najmä pri stmievaní vytvorí nádhernú atmosféru. Aplikáciu zvukových technológií riešte tak, aby za žiadnu cenu zvuková technika nebola príliš viditeľná a nerušila celkový dojem záhrady.

Čo vysádzať v okolí bazénu?

Ak rozmýšľate nad tým, čo vysadiť v okolí vodných prvkov vo vašej záhrade, je dobré porozhliadať sa v prírode a sledovať, aké rastliny voľne rastú pri vodných zdrojoch. Moderné a často využívané cédre či štýlové bonsaje to nie sú v žiadnom prípade. Ani žiadne ihličnany. Skôr rôzne okrasné traviny, ktoré pomáhajú zachovať ľahkosť a vzdušnosť. Aby bazén nepôsobil umelo, je vhodné v jeho okolí vysadiť čo možno najviac zelene, tak pekne prepojíte vodný prvok so záhradou.